Home / Author Archives: Korresp.24-ore.com (page 301)

Author Archives: Korresp.24-ore.com

Greqi, kryetari i Partisë Ekologjiste dënohet me 37 vjet burg për falsifikim dokumentesh

Kryetari i shumëpërfolur i Partisë Ekologjiste Greke, Dhimostenis Vergis u dënua me 37 vjet burg pasi Gjyjkata greke e Apelit e shpalli fajtor për kalim të paligjshëm të pasurisë shtetërore në pronë private dhe falsifikim dokumentesh ku pretendonte si pronë ...

Read More »

Durrës, gjendet i varur në pemën e ullirit 35-vjeçari, shkak depresioni

Një person është gjetur i varur në një pemë ulliri në fshatin Gjurice në Komunën Ishëm të qarkut të Durrësit.Mësohet se viktima është Hekuran Molla rreth 35 vjeç, i cili është gjetur mbrëmjen e së enjtes nga persona të rastësishëm ...

Read More »

Rakic nuk ka informacione se Prishtina po kërkon largimin e tij

Kryetari i Mitrovicës veriore, Goran Rakic ka thënë sot se nuk ka marrë asnjë informacion nga Ministria e Pushtetit Lokal të Kosovës për shkarkimin eventual të tij. “Nuk ka marrë asnjë informacion nga Ministrja për Pushtit Lokal në Prishtinë për ...

Read More »

Qeveria, kontakte me Brukselin për heqje të shpejtë të barrikadës

Qeveria e Kosovës ka intensifikuar veprimet dhe kontaktet me Brukselin në mënyrë që barrikada e rivendosur me lumin Ibër në Mitrovicë të hiqet sa më shpejt. Një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri e ...

Read More »

Shqipëria refuzon ftesën e Serbisë për ushtrime të përbashkëta

Në bazën ushtarake të ushtrisë serbe “Jug”, në kufi mes Serbisë dhe Kosovës, në Dobrosin, do të zhvillohet stërvitje ushtarake, ku do të marrin pjesë pjesëtarë të ushtrisë amerikane edhe ato ballkanike si nga Sllovenia, Kroacia, dhe, Bulgaria, Maqedonia, Rumania. ...

Read More »

Basha: Pasiguria në nivelet më ekstreme, shqiptarëve u nevojiten zgjidhje të reja

Kryetari i Partisë Demoraktike, Lulzim Basha, i cili ndodhet në Tepelenë, ku mori pjesë në Kuvendin Zgjedhor të Partisë Demokratike, shprehu shqetësimin e kësaj të fundit për përkeqësimin e madh të cilësisë së jetës, nivelit ekonomik, dhe shenjave të pasigurisë ...

Read More »

Hyrjen e policisë serbe në Kosovë s’i ndalon askush

Xhandarmerinë serbe nuk e pengon të hyjë në Kosovë as EULEX-i, as KFOR-i e as institucionet e vendit. Kështu të paktën ka deklaruar një ditë më parë Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi. Derisa KFOR-i nuk ka komentuar deklaratën ...

Read More »

Thaçi: Dialogu në Bruksel përmbyllet me njohjen e Kosovës nga Serbia

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka shprehur besimin se në fund të procesit negociator në Bruksel me Serbinë do të vijë deri të njohja e plotë e realitetit, përfshirë edhe njohjen e pavarësisë së Kosovës. “Në fund të tërë procesit ...

Read More »

OKB: 10.8 milionë sirianë në nevojë për ndihma

Shefja e ndihmave humanitare pranë Kombeve të Bashkuara Valerie Amos tha dje se 10.8 milionë sirianë kanë nevojë për ndihma humanitare. Kjo shifër shënon një rritje prej 1.5 milionë krahasuar me gjashtë muaj më parë. Valerie Amos u kthye në ...

Read More »

Poroshenko: Rusia të angazhohet me vepra, jo me fjalë

Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko i bëri dje thirrje Rusisë të mbështesë planin e tij për paqe në lindje të vendit “me vepra, jo me fjalë,” duke e akuzuar Moskën për agresion. Në komentet para Asamblesë Parlamentare të Këshillit të ...

Read More »