Home / Author Archives: maqo (page 5)

Author Archives: maqo

Besimtarët vërshojnë Betlehemin

Mijëra turistë, pelegrinë dhe klerikë janë mbledhur në Betlehem, ndërsa qyteti i lindjes së Jezusit po përgatitet për të festuar Krishtlindjet.  Pelegrinët ndezën qirinj brenda Kishës “Lindja e Krishtit”, të cilën të krishterët e identifikojnë si vendi kur para dy ...

Read More »

Panahi, gjashtë vjet burg

Një gjykate iraniane ka dënuar me gjashte vjet burg regjisorin e njohur Jafar Panahi dhe ia ka ndaluar atij të realizojë filma ose të udhëtojë jashtë vendit për njëzet vitet e ardhshme. Panahi, i cili është fitues i shumë çmimeve  ...

Read More »

Koncesioni: Ruli kunder Rulit

Ish ministri i Energjetikës, Genc Ruli, një nga zyrtarët më të akuzuar nga opozita për korrupsion, së fundmi i vënë nën akuzë për shkelje të ligjit kur ndryshoi duke anashkaluar Kuvendin, pranoi se ka marrë vendim pa marrë konkluzionet përfundimtare ...

Read More »

Shoqata "Mjaft " : Kuvendi me shume shkelje

Monitorimi i Kuvendit për periudhën shtator 2009 – korrik 2010, është i pari për Kuvendin e dalë nga zgjedhjet e 28 qershorit. Lëvizja “Mjaft” ka vërejtur se gjatë dy sesioneve të kësaj legjislature, grupet parlamentare kanë pasur një qasje të ...

Read More »

11 libra për Nënë Terezën

100 vjetori i lindjes së Nënë Terezës u përmbyll të enjten, në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare, me përurimin e 11 librave dhe tre katalogëve kushtuar humanistes shqiptare. Duke folur për këtë vit jubilar, Shefki Ukaj, koordinator për shënimin e 100-vjetorit të ...

Read More »

Treni godet veturën, vdes një 5-vjeçar

Një fëmijë, i moshës pesëvjeçare, ka humbur jetën mbrëmë, pasi vetura me të cilën po udhëtonte bashkë me familjen, është goditur nga treni.  Aksidenti ka ndodhur në kalimin hekurudhor të rrugës që shpie nga Lipjani për në fshatin Gllogovc, të ...

Read More »