Home / Author Archives: Korresp.24-ore.com (page 3418)

Author Archives: Korresp.24-ore.com

Zakone jo të shëndetshme, ja se si t’i hiqni qafe

Cigarja gjatë kafesë, një gotë uiski apo alkooli çdo ditë, ushqimi jo i shëndetshëm përpara televizorit… Të gjitha këto janë zakone jo të shëndetshme. Në fakt ato janë edhe më të shumta dhe shpesh mendohet se eliminimi i tyre është ...

Read More »

Kryetari i Partisë Ekologjiste dënohet me 37 vjet burg për falsifikim dokumentesh

Kryetari i shumëpërfolur i Partisë Ekologjiste Greke, Dhimostenis Vergis u dënua me 37 vjet burg pasi Gjyjkata greke e Apelit e shpalli fajtor për kalim të paligjshëm të pasurisë shtetërore në pronë private dhe falsifikim dokumentesh ku pretendonte si pronë ...

Read More »

Aksident në aksin Korçë-Pogradec, vdes vajza 13-vjeçare

Një vajzë e moshës 13 vjeçare ka gjetur vdekjen si pasojë e një aksidenti të ndodhur në aksin rrugor Korçë-Pogradec. Nga të dhënat paraprake siç raportohet nga burime policore, rreth orës 09.30 të mëngjesit të sotëm, në aksin rrugor Korçë ...

Read More »

Presidenti Barroso më 30 qershor në Tiranë

Presidenti i Komisionit Europian Hose Manuel Barroso do të vizitojë më 30 qershor Tiranën, ku do t’i drejtohet me një fjale përshëndetëse Kuvendit të Shqipërisë. Lajmi u bë i ditur sot nga kryetari i Kuvendit Ilir Meta në nisje të ...

Read More »

Bushati-Besimi: Zbatim i plotë dhe pa zvarritje i Marrëveshjes së Ohrit

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, priti sot në takim, zëvendëskryeministrin e Republikës së Maqedonisë për Çështjet Evropiane, Fatmir Besimi. Ministri Bushati fillimisht uroi zotin Besimi për detyrën e re dhe vlerësoi bashkëpunimin mes dy vendeve tona, i cili ...

Read More »

Reforma territoriale– Shtyhet më 31 korrik afati i punës së komisionit të posaçëm

Kuvendi pritet sot të shtyjë deri më 31 korrik afatin e punës së komisionit të posaçëm për reformën administrativo-territoriale në Republikën e Shqipërisë.Me propozim të grupit parlamentar të PS-së, parlamenti vendosi të përfshijë për miratim në rendin e ditës së ...

Read More »

Kosovë, KQZ shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakoshme parlamentare të 8 qershorit, të saposhpallura zyrtarisht nga KQZ, konfirmojnë se fituese është Partia Demokratike e Kosovës në koalicion me Partinë e Drejtësisë, Lëvizjen për Bashkim, Partinë Shqiptare Demokristiane të Kosovës dhe Partinë Konservatore ...

Read More »

AMF: Rriten me 29.71 % të ardhurat nga primet e sigurimit

Të ardhurat nga primet e shkruara bruto të sigurimit për periudhën janar-maj 2014 arritën rreth 4,399 milionë lekë, ose 29.71% më shumë se në periudhën janar-maj 2013. Sipas statistikave zyrtare të AMF-së, gjatë periudhës janar-maj 2014, numri i kontratave të ...

Read More »

Këshilli drejtues i Credins: Veprimtaria e bankës vijon normalisht

Këshilli Drejtues i Bankës Credins i ka dërguar mesazhe ngushëllimi familjes së bankierit Artan Santo, i cili humbi jetën këtë të enjte, si pasojë e një atentati me armë, ndërsa garantoi publikun se veprimtaria e bankës vijon normalisht. Në njoftimin ...

Read More »

Si e botoi fshehurazi CIA “Doktor Zhivagon” në Rusi

Martin Vennard, BBC Në fillim të shtatorit të vitit 1958, agjenti i shërbimit sekret holandez, Joop van der Wilden, solli në shtëpi armën më të fundit të CIA-s në luftën mes Perëndimit dhe Bashkimit Sovjetik, një pako të vogël ngjyrë ...

Read More »