Home / Author Archives: Korresp.24-ore.com (page 1078)

Author Archives: Korresp.24-ore.com

2016 – vit i zymtë për BE-në

BE-ja përballë një “poli”-krize: refugjatët, Brexit-i, borxhet, terrorizmi dhe Turqia. Një retrospektivë. Pas samitit të fundit të BE-së në dhjetor, kancelarja gjermane Angela Merkel nxori këtë bilanc: “Për vitin 2016 mund të themi se ky ishte për ne, për Bashkimin ...

Read More »

Mavraj kalon tek HSV-ja

Ekipi i Hamburgut nis blerjen e lojëtarëve. Mërgim Mavraj kalon nga Këln tek HSV-ja. Ekipi Hamburger SV (HSV), i cili luan në Bundesligë, ka marr nën kontratë përforcimin e parë për zonën e mbrojtjes. Futbollisti i kombëtares shqiptare, Mërgim Mavraj, ...

Read More »

Rreziqet nga fundi i globalizimit?

Fundi i globalizimit po afrohet dhe ky nuk është ndonjë lajm i mirë. Ndonëse Trump dhe disa të tjerë premtojnë… Fundi i globalizimit duket për shembull kështu: prodhuesi i artikujve të sportit Adidas kthehet dhe prodhon vetëm në Gjermani. Për ...

Read More »