Home / Author Archives: Korresp.24-ore.com (page 2)

Author Archives: Korresp.24-ore.com

Schäuble angazhohet për integrim

Presidenti i Bundestagut gjerman, Wolfgang Schäuble angazhohet për intensifikimin e përpjekjeve për integrimin e të huajve. Dëbimet janë më të rënda ndërsa kërkesat për dëbimin e refugjatëve të pabaza. “Ne duhet të jemi të qartë, sepse është shumë vështirë të ...

Read More »

BE dhe OKB duan një rend global multilateral

BE dhe OKB ndajnë të njëjtat shqetësime për multilateralizmin dhe rendin global. Aktualisht multilateralizmi e një rend botëror i bazuar tek rendi e ligji shihen si sfida globale. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres ka filluar iniciativën ...

Read More »

Misteri Donald Trump

Andreas Andrianopoulos* Presidenti Trump vazhdon t’i intrigojë analistët politikë dhe ekspertët e politikës së jashtme. Ai realizon një politikë të jashtme nëpërmjet postimeve në Twitter të vendimeve dhe reklamimit të komenteve dhe opinioneve në mënyra të ngjashme. Ai minimizon të ...

Read More »

Caktohet data e takimit mes Putinit dhe Vuçiqit

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, pritet të takohet me presidentin rus, Vladimir Putin, me datën 2 tetor. Sipas Tanjug-ut, tashmë është vendosur data e takimit përderisa edhe vetë ambasadori i Rusisë në Serbi, Aleksander Chepurin, ka thënë se takimi zhvillohet ...

Read More »