Home / Nga Facebook (page 6)

Nga Facebook

Fakte per Hitlerin

Jeta e liderit nazist të Gjermanisë Adolf Hitler gjithmonë ka qenë interesante për t’u studiuar por edhe e mistershme njëkohësisht. Adolf Hitler lindi në orën 18:30, më 20 prill 1889, në Braunau, një qytet në Austri dhe vrau veten në ...

Read More »

Terrorizmit i duhet dhene pergjigjia qe meriton

  Kohëve të fundit jemi dëshmitarë të ringjalljes grandioze të një stereotipi të kahershëm i cili frymëzon besime për Islamin si një religjion terrorist. Qarqet evangjeliste kanë botuar literature të tepruar dhe kanë dhënë deklarata të stërmbushura me urrejtje ku ...

Read More »

‪#‎Parisi‬ eshte per jeten

Joanne Star, karikaturist te Charlie Hedbo: “miq nga gjithe bota, ju falenderojme per ‪#‎lutuni‬ per Parisin, po ne nuk kemi nevoje per me teper besim fetar! ne besojme te muzika! puthjet! Jeta! shampanja dhe gezimi ‪#‎Parisi‬ eshte per jeten.”  

Read More »

Ne djall politika!!

Samite, konferenca, mbledhje dhe takime pa fund ne emer te medemek paqes!! Kane deshtuar te gjithe! Nuk ka me qetesi ne shtepite tona. Na u hiqni nga ekranet me deklaratat per paqen. Ju vetem e “vrisni” ate! Revolucionet per liri ...

Read More »

Kenia : Po aq e dhimbshme sa Parisi

Po aq e dhimbshme sa Parisi. Kenia eshte vendi qe i ka hapur dyert plot bujari refugjateve somaleze. Al-Shabab eshte nje grup terrorist islamik qe vjen nga Somalia. Atyre nuk iu pelqen qe te rinjte ne Kenia shkojne ne shkolla, ...

Read More »

Çfarë e ka ABC News ORA News?

Nga mbiemri duken si kushërinj… Kjo e ngateroi shefin e policsë së 4-s në konfliktin e dhunshëm me gazetarët e ABC-së. Targeti ishte ORA. Mbiemri NEW-s e ngateroi pak… Të ndalohen! Dilema u zgjidh në komisariat nga Ministria: Mbiemri është ...

Read More »

100 vjetori i shkolles Bicaj

Ilir Zela:Sot po festohet 100 vjetori i shkolles Bicaj. Mirenjohje dhe respekt per te gjithe kontribuesit e dijes, kultures e perparimit! Mine Qypi Shehu 100 vjetori i shkolles Bicaj, nje aktivitet shume i bukur dhe mbreselenes. Nje falenderim per gjithe ...

Read More »

Babai me kater djem

Ne mund të qeshim më këtë barsaletë por realiteti është më së i tmerrshëm…. Koha e hajdutëve dhe militanteve ka ardhur më keq nuk bëhet më…. Qeshni o mavri popull së vetëm kjo ju ka ngelur të Qeshni dhe shani ...

Read More »

U hap panairi i librit

-Bota eshte e mbushur me libra te cmuar qe askush nuk i lexon. ~Umberto Eco -Nje liber qe nuk lexohet dy here, nuk e meriton as leximin e pare. ~José Luis Martín Descalzo -Libri ka krenarine e tij. Kur jepet ...

Read More »

Kadareja i ..denoncuar?!

Kadareja i ..denoncuar?! Dhe njëkohësisht ..i padënuar? Si paska funksionuar kjo pash Zotin?!! Sepse diçka nuk kuadron, kur dimë që Enveri nuk kurseu jo më shokët (nga Nakua, Koci e Bedriu deri tek Mehmeti e Kadriu), por as pjestarin e ...

Read More »