Home / Kosova (page 468)

Kosova

Thaçi: Po e realizojmë ‘Misionin e Ri’

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se të gjithë duhet ta respektojnë Kushtetutën e Kosovës dhe ligjet dhe i gjithë spektri duhet të reflektoj me interes të vendit dhe të qytetarëve të Kosovës. Ai ritheksoj se kanë organizuar zgjedhje ...

Read More »

Thaçi falënderon Borchardin

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar shefin e deritanishëm të EULEX-it, Bernd Borchard, i cili do të largohet nga ky misioni gjatë ditëve në vijim. Thaçi, përmes një mesazhi të postuar në llogarinë e tij personale në Facebook, e ...

Read More »

Vazhdojnë takimet e Bllokut

Liderët e koalicionit LDK-AAK-Nisma dhe VV do të takohen sot në ora 13:00, ku pritet të diskutojnë për seancën e paralajmëruar nga kryesuesja Flora Brovina. Takimi do të ndodhë në Kuvendin e Kosovës. Ndryshe, kryesuesja e seancës konstituive, Flora Brovina, ...

Read More »

Qeveria e borxheve!

Hyrja në borxhe të ndryshme e Qeverisë së Kosovës për të mbuluar deficitin buxhetor nuk po shihet me sy të mira nga njohësit e ekonomisë. Sipas Lumir Abdixhikut nga Instituti “Riinvest”, në fund të fundit, secili borxh duhet kthyer, madje ...

Read More »

LDK në ngërç, ka vetëm dy opsione

Partia që është “kapur” më së keqi nga ngërçi politik i krijuar pas zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit, është Lidhjen Demokratike e Kosovës (LDK), të cilës kryetari i saj, Isa Mustafa, nuk i ka lënë opsione për manovrim. Burime të ...

Read More »

Asambleja e OKB-së, rast i mirë për lobim

Njohësit e diplomacisë dhe të drejtës ndërkombëtare kanë vlerësuar se sesioni i sivjetmë i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së është rasti shumë i mirë për të lobuar për njohje të reja. Ish-ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni, por edhe profesori i ...

Read More »