Home / Kosova (page 478)

Kosova

Presidentja sërish takim me liderët

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, sot do të takojë liderët e subjekteve politike për të diskutuar lidhur me tejkalimin e bllokimit politik. Sipas burimeve të KosovaPress-it, Jahjaga do të takoj liderët e PDK-së dhe ata të Bllokut. Megjithatë ende nuk ...

Read More »

Emetohen 15 milionë euro letra me vlerë

Ministria e Financave (MF), respektivisht Thesari të hënën ka emetuar 15 milionë euro Letra me Vlerë të Republikës së Kosovës, obligacione me maturim dy vjeçar. Norma e kuponit për këtë instrument ka rezultuar të jetë 2.90 për qind. Sipas Ministrisë ...

Read More »

Hahn: S’ka zgjerim të BE-së për 5 vjet

I emëruari për komisionar të fqinjësisë së Bashkimit Evropian dhe të negociatave të zgjerimit, Johannes Hahn, ka thënë se nuk do të ketë zgjerim të BE-së gjatë pesë vjetëve të ardhshëm, nëse ai konfirmohet në këtë post. Duke folur në ...

Read More »

Haradinaj: Nuk ka zarf, ka shumicë parlamentare

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, njëherësh i nominuar për kryeministër të Kosovës nga LAN, ka theksuar se përderisa për ngërçin flitet në rrugë, familje, kafene…, pse të mos krijohet mundësia të diskutohet edhe në Kuvend. “Në ...

Read More »

Edhe VLAN në takim të përbashkët

Takimi mbahet një ditë pasi ata secili veç e veç takuan Presidenten e vendit Atifete Jahjaga dhe dy ditë para vazhdimit të seancës konstituive. Takimi po zhvillohet në Kuvendin e Kosovës, ku janë të pranishëm të gjithë liderët e këtyre ...

Read More »

Migrojnë minoritetet

Shumë romë, egjiptianë dhe ashkalinj të Kosovës kanë marrë rrugën e kurbetit për të gjetur një jetë më të mirë në vendet e Bashkimit Evropian. Rastet e shpeshta të migrimit të minoriteteve janë pohuar edhe nga zyrtarët e Policisë së ...

Read More »

Bizneset pezullojnë investimet

Moskonstituimi i Kuvendit dhe Qeverisë së re po lë pasoja të rënda në zhvillimin ekonomik të vendit. Kjo situatë politike ka bërë që shumë investitorë të mos ndihen të sigurt të investojnë në këtë kohë. Kjo është dëshmuar edhe me ...

Read More »

Ngërçi fuqizoi rolin e presidentes!

Ndërhyrja e presidentes Atifete Jahjaga në tejkalimin e bllokadës, po e bën atë faktor të rëndësishëm dhe po e fuqizon rolin e saj. Të paktën kështu mendojnë analistët politikë. Sipas tyre, mbështetja qe po merr nga partnerët ndërkombëtarë e fuqizon ...

Read More »