Home / Kosova (page 479)

Kosova

Fatmir Sejdiu, përfshihet në zgjidhje të krizës

Ish-presidenti, Fatmir Sejdiu, është përfshirë në zgjidhje të krizës politike në të cilën është futur vendi pas 17 korrikut, kur Kuvendi ka dështuar ta zgjedhë kandidatin e PDK-së për kryeparlamentar, ndërkohë që emërimi i mëpastajmë i Isa Mustafës është vlerësuar ...

Read More »

Zyrtare: Vazhdimi i seancës më 2 tetor

Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës tani më edhe zyrtarisht është caktuar të enjten e ardhshme, më 2 tetor. Në web-sajtin e Kuvendit është qartësuar edhe se çfarë rendi të ditës do të ketë. “Seanca konstituive, E Enjte, ...

Read More »

Pagat e ulëta, çmimet e larta

Paga neto mesatare në Kosovë llogaritet të jetë 364 euro. Kjo pagë llogaritet vetëm për punonjësit e sektorit publik, pasi në sektorin privat nuk dihet saktë është numri i të punësuarave, por as shuma e pagës. Përfaqësues të punëtorëve dhe ...

Read More »

“Zambaku i Prizrenit” nën hetime!

Qeveria e Ramadan Mujës në Prizren nuk po mund të funksionojë pa përfshirjen në keqpërdorime dhe për pasojë hetimeve nga organet e drejtësisë. Keqpërdorimi i detyrës zyrtare duket se është bërë pjesë e punës e kësaj qeverie, e cila tashmë ...

Read More »

Jep dorëheqjen ministri Nikaj

Jep dorheheqejen ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bernard Nikaj. Sipas nje komunikate per shtyp, arsyeja e dorëheqjes është personale dhe ka të bëjë me arsye akademike. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka pranuar kërkesën dhe ka liruar nga detyra ministrin ...

Read More »

S’ka rrezik për çarje të Bllokut

Pavarësisht situatave që mund të paraqiten, nuk do të ketë rrezik për qarje të bllokut LDK-AAK-Nisma dhe VV. Ky është zotimi që kanë dhënë përfaqësuesit e partive nënshkruese të marrëveshjes për bashkëqeverisje. Sipas Isa Mustafës, Rexhep Selimit, Donika Kadaj-Bujupit dhe ...

Read More »