Home / Kosova (page 480)

Kosova

Shteti nuk ndihmon industrinë minerare

Të dhënat e fundit zyrtare të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) tregojnë se industria nxjerrëse ka pasur një rënie prej 18.3 për qind në tremujorin e dytë të këtij viti, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. ...

Read More »

Gjilani vishet kuqezi për Ilir Metën (Foto)

Rrugët dhe sheshet e Gjilanit kanë marrë pamje dyngjyrëshe të hënën në mëngjes në pritje të vizitës së kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta. I ftuar nga kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, për ndër të kryeparlamentarit shqiptar kudo nëpër ...

Read More »

Kurti: Mustafa u shit tek Thaçi

“Koalicioni LAN është prishur për çështje postesh. Ujdia me Thaçin është ndrequr për çështje dosjesh”. Me këto fjalë, nga Vitia, edhe kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka vijuar të shpjegojë pse sipas tij u lidh koalicioni mes PDK dhe ...

Read More »

Varfëri edhe në vitin 2015

Edhe 15 vite pas përfundimit të luftës harta sociale nuk ka ndryshuar shumë. Shkalla e papunësisë dhe varfërisë vazhdon të mbetet e lartë, përderisa vitin tjetër është periudha kohore kur Republika e Kosovës duhet të përmbush objektivat për Zhvillim të ...

Read More »

Përgatiten për kontrollimin e trazirave

Njësitet e KFOR-it për manovra, në bashkëpunim të ngushtë me EULEX-in dhe Policinë e Kosovës/Njësiti Special Opertiv, mbajtën ushtrimin për kontrollin e turmave dhe trazirave. Qëllimi i ushtrimit ishte që të rritej aftësia e KFOR-it, në mënyrë që të ruhet ...

Read More »

Jahjaga në Emiratet e Bashkuara

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga po qëndron në Emiratet e Bashkuara Arabe me ftesën e Princit të Kurorës, Sheikut Mohammed bin Zayed bin Sultan Al Nahyan. Jahjaga është takuar me një delegacion nga fondacioni i Fatima bint Mubarak, Mbretëreshë e ...

Read More »

Rivalë dhe partnerë

Pas pesë muajve të ngërçit politik, Kosova pritet që të ketë më në fund institucionet dhe qeverinë e re që do të formohet nga dy partitë më të mëdha politike. Bashkëqeverisjet e të mëdhenjve në Kosovë ishin praktikë edhe në ...

Read More »

Haradinaj: U tradhtua shpresa e qytetarëve

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka qëndruar sot në qytetin e Gjakovës, si dhe ka takuar qytetarët dhe strukturat e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Dega në Gjakovë. Sipas një njoftimi të AAK-së, kryetari Haradinaj ndër ...

Read More »