Home / Kosova (page 532)

Kosova

Thaçi: Vazhdojmë me Misionin e Ri

“Vazhdojmë me Misionin e Ri”, shprehet optimist kryeministri Hashim Thaçi, partia e të cilit, PDK, ka dalë fituese në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 8 qershorit, por ende pa ndonjë koalicion paszgjedhor që do t’i mundësonte formimin e qeverisë së ...

Read More »

Kush do të formojë qeverinë në Kosovë?

Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma për Kosovën dhe lëvizja Vetëvendosje thanë të hënën se nuk do t’i përgjigjen asnjë ftese të mundshme të Partisë Demokratike për formimin e qeverisë së re të Kosovës. Komentet e ...

Read More »

Lëkundje tërmeti në rajonin e Mitrovicës

Sot në orën 09:14 dhe 09:17 janë regjistruar lekundje tërmeti me magnitudë 3.3 dhe 3.4 shkallë të Rihterit, në rajonin e Mitrovicës. Sipas sizmologëve të rajonit, intensiteti në epiqendër vlerësohet në V shkallë të Merkalit. Tërmetet e intensitetit të tillë ...

Read More »

Qeveria, kontakte me Brukselin për heqje të shpejtë të barrikadës

Qeveria e Kosovës ka intensifikuar veprimet dhe kontaktet me Brukselin në mënyrë që barrikada e rivendosur me lumin Ibër në Mitrovicë të hiqet sa më shpejt. Një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri e ...

Read More »

Hyrjen e policisë serbe në Kosovë s’i ndalon askush

Xhandarmerinë serbe nuk e pengon të hyjë në Kosovë as EULEX-i, as KFOR-i e as institucionet e vendit. Kështu të paktën ka deklaruar një ditë më parë Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi. Derisa KFOR-i nuk ka komentuar deklaratën ...

Read More »