Home / Kosova (page 533)

Kosova

Koalicioni PDK-LDK, i padobishëm

Njohësit e proceseve politike, aktualisht nuk shohin perspektivë për arritjen e një koalicioni ndërmjet PDK-së dhe LDK-së. Ata kanë thënë se një koalicion i tillë është i pamundur përderisa blloku LDK-AAK-Nisma vazhdon të jetë kundër çdo komunikimi dhe negociate me ...

Read More »

Zbehet demokracia

Zhvillimet paszgjedhore i hedhin hije të keqe Kosovës, ndërkaq mungesa e dialogut, vlerësohet si njw minus i madh për politikën kosovare. Analistët vlerësojnë se me pozicionet e ngurta që janë krijuar pas zgjedhjeve të 8 qershorit, Kosova po e rrezikon ...

Read More »

Hoti, Remit: Nuk ka koalicion me PDK-në

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, ka deklaruar se kjo parti nuk do të hyjë në koalicion qeverisës me PDK-në. Ai duke iu kundërpërgjigjur deklaratës së anëtarit të Kryesisë së PDK-së, Rrustem Mustafa, i cili ...

Read More »

Kulla e “ekstremistëve”

Restorani “Kulla e Jetimit” në Prevallë ka dhoma gjumi, faltore, kënd për lodra të fëmijëve dhe me qindra jetimë që bëjnë gjumin, kryejnë rite fetare dhe marrin ndihma edhe nga Turqia. Gazeta “Zëri” sjell rrëfimin nga ky vend në Prevallë, ...

Read More »

Dasmorët e rrezikshëm

Dasmat zakonisht në Kosovë mbahen gjatë sezonit të verës. Këto dasma mbledhin rreth vetes dasmorë të shumtë të cilët festojnë për martesën e dhëndrit me nusen. Në shumicën e tyre gëzimi shprehet me të shtëna me armë. E në disa ...

Read More »

Blloku i afrohet Listës Serbe

Tri partitë e koalicionit paszgjedhor LDK-AAK-Nisma janë të bindura se e kanë shumicën parlamentare edhe pa Lëvizjen Vetëvendosje. Kjo shumicë, në fakt bazohet në votat e deputetëve minoritarë e veçanërisht të atyre të rreshtuar në Listën Serbe. Mbështetja e këtyre ...

Read More »