Home / Kosova (page 535)

Kosova

Blloku i afrohet Listës Serbe

Tri partitë e koalicionit paszgjedhor LDK-AAK-Nisma janë të bindura se e kanë shumicën parlamentare edhe pa Lëvizjen Vetëvendosje. Kjo shumicë, në fakt bazohet në votat e deputetëve minoritarë e veçanërisht të atyre të rreshtuar në Listën Serbe. Mbështetja e këtyre ...

Read More »

Kosova sërish në buxhetin e Serbisë

Pavarësisht se me marrëveshjen e Brukselit, Serbia ishte e detyruar që të ndërpresë financimin e strukturave ilegale në Kosovë dhe t’i shuajë ato, deri tani një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Përkundrazi, në komunat ilegale serbe në veri, tashmë ...

Read More »

BIK-u nën akuza, kërkohet reformim

Arrestimet e ditëve të fundit të mbi 40 personave, që dyshohet se kanë lidhje me organizatat terroriste ISIS dhe Al Nusra, si dhe prangosja e një imami në Gjilan, i ka rikthyer debatet për Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) dhe ...

Read More »

Osmani përfaqëson Bllokun në Kushtetuese

LDK-ja dhe partnerët e saj AAK e Nisma janë pajtuar që deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani të përfaqësojë Bllokun në përballjen gjyqësore më 22 gusht në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës. Teuta Sahatqija, nënkryetare e LDK-së, tha se si koalicion jemi ...

Read More »

Temperaturat e larta dhe helmimet

Temperaturat e larta që po mbizotërojnë ditëve të fundit në Kosovë kanë shtuar numrin e pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Fluksi i atyre që kërkojnë ndihmë më shumë vërehet në Klinikën Pediatrike, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Fëmijët preken ...

Read More »

Droga BHG arrin edhe në Kosovë

Në Kosovë ka filluar të bie numri i përdoruesve të drogës heroinë, ndërsa fillon të shfaqet droga e lëngët – e ashtuquajtura “Droga e dhunimit”, thonë drejtues të organizatës “Labirint”. Ekspertë të fushës që merren me parandalim dhe trajtim të ...

Read More »

Zgjedhjet si (mos)zgjidhje!

Zgjedhjet tjera të parakohshme do ta zgjasnin edhe për një kohë vakumin institucional. Por, nëse blloku paszgjedhor në njërën anë dhe PDK-ja në anën tjetër nuk do të arrijnë ta krijojnë një qeveri të qëndrueshme, me të paktën me 60 ...

Read More »