Home / Kosova (page 540)

Kosova

Zbehet demokracia

Zhvillimet paszgjedhore i hedhin hije të keqe Kosovës, ndërkaq mungesa e dialogut, vlerësohet si njw minus i madh për politikën kosovare. Analistët vlerësojnë se me pozicionet e ngurta që janë krijuar pas zgjedhjeve të 8 qershorit, Kosova po e rrezikon ...

Read More »

Hoti, Remit: Nuk ka koalicion me PDK-në

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti, ka deklaruar se kjo parti nuk do të hyjë në koalicion qeverisës me PDK-në. Ai duke iu kundërpërgjigjur deklaratës së anëtarit të Kryesisë së PDK-së, Rrustem Mustafa, i cili ...

Read More »

Kulla e “ekstremistëve”

Restorani “Kulla e Jetimit” në Prevallë ka dhoma gjumi, faltore, kënd për lodra të fëmijëve dhe me qindra jetimë që bëjnë gjumin, kryejnë rite fetare dhe marrin ndihma edhe nga Turqia. Gazeta “Zëri” sjell rrëfimin nga ky vend në Prevallë, ...

Read More »

Dasmorët e rrezikshëm

Dasmat zakonisht në Kosovë mbahen gjatë sezonit të verës. Këto dasma mbledhin rreth vetes dasmorë të shumtë të cilët festojnë për martesën e dhëndrit me nusen. Në shumicën e tyre gëzimi shprehet me të shtëna me armë. E në disa ...

Read More »

Blloku i afrohet Listës Serbe

Tri partitë e koalicionit paszgjedhor LDK-AAK-Nisma janë të bindura se e kanë shumicën parlamentare edhe pa Lëvizjen Vetëvendosje. Kjo shumicë, në fakt bazohet në votat e deputetëve minoritarë e veçanërisht të atyre të rreshtuar në Listën Serbe. Mbështetja e këtyre ...

Read More »

Kosova sërish në buxhetin e Serbisë

Pavarësisht se me marrëveshjen e Brukselit, Serbia ishte e detyruar që të ndërpresë financimin e strukturave ilegale në Kosovë dhe t’i shuajë ato, deri tani një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Përkundrazi, në komunat ilegale serbe në veri, tashmë ...

Read More »

BIK-u nën akuza, kërkohet reformim

Arrestimet e ditëve të fundit të mbi 40 personave, që dyshohet se kanë lidhje me organizatat terroriste ISIS dhe Al Nusra, si dhe prangosja e një imami në Gjilan, i ka rikthyer debatet për Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) dhe ...

Read More »