Home / Kosova (page 545)

Kosova

Lëkundje tërmeti në rajonin e Mitrovicës

Sot në orën 09:14 dhe 09:17 janë regjistruar lekundje tërmeti me magnitudë 3.3 dhe 3.4 shkallë të Rihterit, në rajonin e Mitrovicës. Sipas sizmologëve të rajonit, intensiteti në epiqendër vlerësohet në V shkallë të Merkalit. Tërmetet e intensitetit të tillë ...

Read More »

Qeveria, kontakte me Brukselin për heqje të shpejtë të barrikadës

Qeveria e Kosovës ka intensifikuar veprimet dhe kontaktet me Brukselin në mënyrë që barrikada e rivendosur me lumin Ibër në Mitrovicë të hiqet sa më shpejt. Një gjë të tillë e ka konfirmuar edhe zv/kryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri e ...

Read More »

Hyrjen e policisë serbe në Kosovë s’i ndalon askush

Xhandarmerinë serbe nuk e pengon të hyjë në Kosovë as EULEX-i, as KFOR-i e as institucionet e vendit. Kështu të paktën ka deklaruar një ditë më parë Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi. Derisa KFOR-i nuk ka komentuar deklaratën ...

Read More »

Rakic nuk ka informacione se Prishtina po kërkon largimin e tij

Kryetari i Mitrovicës veriore, Goran Rakic ka thënë sot se nuk ka marrë asnjë informacion nga Ministria e Pushtetit Lokal të Kosovës për shkarkimin eventual të tij. “Nuk ka marrë asnjë informacion nga Ministrja për Pushtit Lokal në Prishtinë për ...

Read More »

Thaçi: Dialogu në Bruksel përmbyllet me njohjen e Kosovës nga Serbia

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka shprehur besimin se në fund të procesit negociator në Bruksel me Serbinë do të vijë deri të njohja e plotë e realitetit, përfshirë edhe njohjen e pavarësisë së Kosovës. “Në fund të tërë procesit ...

Read More »

Teuta Rugova: Vota për mua është votë për Presidentin Rugova

Teuta Rugova, e bija e ish presidentit Ibrahim Rugova e cila është zgjedhur deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka falënderuar qytetarët për mbështetjen. Ndërkohë, nëpërmjet rrjetit social Facebook, Rugova tha se vota për ...

Read More »