Home / Rajoni / Maqedonia (page 118)

Maqedonia

Zaev paralajmëron radikalizim

Lideri i LSDM-së ka paralajmëruar se nëse sot nuk arrihet marrëveshje për zgjidhje të problemeve të cilat LSDM i ka theksuar deri më tani, atëherë do të vazhdohet më tutje me masa edhe më radikale. Janë të patjetërsueshme garanca për ...

Read More »

I papranueshëm vazhdimi i krizës politike

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka zhvilluar sot një takim në Ambasadën Amerikane në Shkup me Victoria Nuland, ndihmësSekretare e Departamentit të Shtetit për Evropë dhe Euroazi, Evelyn Farkas – Zëvendës ndihmëse Sekretare e Mbrojtjes së SHBA ...

Read More »

Gruevski: Qëndrim nga Zaevi, jo Petkovski

Kryeministri Nikolla Gruevski nuk e merr seriozisht Tito Petkovskin e PRSD-së, i cilë dy ditë më parë në emër të opozitës së bashkuar kërkoi që VMRO DPMNE-ja të caktojë negociatorë të tjerë në vend të Gruevskit. Kryeministri kërkoi nga LSDM-ja ...

Read More »

“Bombat” e Zaevit nuk sollën ndryshime

Publikimi i skandalit të përgjimeve në Maqedoni nuk dha asnjë rezultat për të ndryshuar gjendjen e pushtetit diktatorial të kryeministrit, Nikolla Gruevski. Edhe pse kaluan disa muaj, pushteti mbetet në kontroll të plot të VMRO-DPMNE-së ku në mesin e tyre ...

Read More »

Efektet e krizës Greke në Maqedoni

Kriza në Greqi do të reflektohet negativisht ndaj raporteve me Maqedoninë, si në planin politik ashtu edhe në atë ekonomik. Në planin politik pasojat do të bien mbi çështjen e pazgjidhur të emrit pasi në një situatë të krizës së ...

Read More »

Prodhohet treni i parë për Maqedoninë

Delegacioni i Maqedonisë i udhëhequr nga ministri i Transportit dhe Lidhjeve Vllado Misajlovski qëndron për vizitë në RP të Kinës, ku sot në kompaninë CSR korporejshën ltd, në qytetin Xhuxho do të marrë pjesë në prezantimin e trenit të parë ...

Read More »