Home / Rajoni / Maqedonia (page 120)

Maqedonia

MIA përkujton 24-vjetorin e krijimit

Agjencia maqedonase e lajmeve, MIA, (Makedonski Informativna Agencija) përkujtoi 24-vjetorin e krijimit, pas një vendimi të parlamentit të vendit të vogël ballkanik. ”Për arsye të informimit të plotë, me kohë dhe objektiv të qytetarëve, si dhe për informimim e opinionit ndërkombëtar ...

Read More »

Një prokurore “avullon” dy ministra

Në Shqipëri situata të ngjashme janë përjetuar vetëm në vitin 1997. Ndërsa në kohë “normale”, në Maqedoni ish-ministrja e Brendshme Gordana Jankulovska, e cilësuar si dorë e fortë dhe jo thjeshtë krah i ish kryeministrit Gruevski, por edhe pol pushteti ...

Read More »

Arrestohet kryebashkiaku i Pustecit në Maqedoni

Prokuroria Speciale në Maqedoni, ka lëshuar një urdhër-arresti për arrestimin e kryetarit të Bashkisë minoritare të Pustecit në Pogradec, Edmond Themelko. Sipas mediave në Maqedoni, Themelko është vënë në pranga në Resnjë dhe ai akuzohet për manipulim zgjedhjesh. Mediat maqedonae, ...

Read More »