Home / Rajoni / Maqedonia (page 155)

Maqedonia

Të hënën në Shkup vazhdojnë negociatat

Mosarritja e marrëveshjes ka të bëjë me qëndrimet kontradiktore të liderit të VMRO-DPMNE Nikola Gruevski dhe liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Ky i fundit ka bërë të qartë kërkesën për një qeveri kalimtare pa Gruevskin si kryeministër. Raundi i radhës i ...

Read More »

Liderët e Maqedonisë dështojnë në Bruksel

Në Bruksel përfunduan të mërkurën (10.06) pa ndonjë rezultat bisedimet midis liderëve të partive politike në Maqedoni. Komisioneri evropian për politika të fqinjësisë dhe negocimet për zgjerimin Johannes Hahn, i cili është ndërmjetësues i negociatave, në fund të takimit, që ...

Read More »

Fuere: Han nuk ka lidhje me realitetin!

“A e zgjidhi krizën komisari Han?”, ishte pikëpyetja të cilin EU Observer e kishte vendosur si ditull për deklaratat kontroverse të eurokomisarit Johanes Hann për zgjedhjet në Maqedoni. Han është kritikuar ashpër nga ish-diplomati Nikolla Dimitrov dhe ish-ambasadori i BE-së, ...

Read More »