Home / Kronika / Sociale (page 9)

Sociale

Nis muaji i shenjtë i Ramazanit

Nis Muaji i shenjtë i Ramazanit. Ministria e Shëndetësisëi ka publikuar në faqën zyrtare në Web, disa këshilla dietike lidhur me muajin e Ramazanit. Më shumë se 1 miliarde myslimanë në të gjithë botën nisin sot muajin e shenjtë të ...

Read More »

Rritet numri i viktimave vendore

Sipas autoriteteve të rendit në Kosovë, ka shënuar rritje numri i rasteve të trafikimit të viktimave vendore që shfrytëzohen për qëllime seksuale.  Arben Paçarizi, nga njësia Anti-trafikim në Policinë e Kosovës, thotë se ky fenomen ka ndryshuar për dallim nga vitet paraprake, ...

Read More »

Drama në familjen e Bleonës

Zhdukja e vogëlushes Belona Mata në Kukës ka shkaktuar një dramë në familjen e saj. Muaj të tërë kërkime për vajzën e zhdukur rezultuan të pasuksesshme. Ndërkohë që për shkak të pasigurisë dhe dyshimeve që kanë lindur edhe vetë brenda ...

Read More »

Shkoder: historia qe po zhbehet!..

Është qyteti që prej shekujsh njihet për kulturën dhe civilizimin e lartë në historinë e kombit shqiptar. Shkodra, qyteti që përballoi në rrjedhën e historisë luftrat, shkatërrimin e ringritjen pa humbur asnjë nga pjesët e mozaikut të saj të vlerave, ...

Read More »