Home / Bota / Amerika (page 22)

Amerika

Përmbytje në jug të SHBA, nisin evakuimet

Shirat e rrëmbyer të kësaj jave, kanë përmbytur jugun e Shteteve të Bashkuara. Qindra vetë janë evakuuar nga Louisiana, përfshirë edhe qytetin Hammond, ku njerëzit janë parë në vështirësi, të mbetur të bllokuar në rrugë, për shkak të lartësisë së ...

Read More »

Obama kundër Francës dhe Britanisë

Presidenti i SHBA Barack Obama është “hakërryer” ndaj dy aleatëve të tij, Francës dhe Britanisë së Madhe, duke thënë se tërhoqën SHBA-në në luftera sektare. Ai akuzon dy shtetet europiane se tërhoqën SHBA-në në një luftë të kotë, si ajo ...

Read More »

Vdes John Gutfreund ”mbreti” i Wall Streetit

Vdiq në moshën 86-vjeçare pas komplikacioneve në mushkëri John Gutfreund, një nga pionierët e bursës amerikane, që në vitin 1985 ”Business Week” e përcaktoi si ”mbretin” e Wall Streetit për shkak të rolit dominues gjatë atyre viteve në kompaninë ”Salomon Brothers”, që revolucionarizoi ...

Read More »