Home / Bota / Amerika (page 54)

Amerika

Obama gati të urdhërojë sulme ajrore në Siri

Presidenti amerikan Barack Obama përgatitet të autorizojë sulme ajrore në siri në kuadrin e strategjisë së luftës kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik (SHI), raportohet në dy nga gazetat më të rëndësishme amerikane. Sipas “New York Times” dhe “Washington Post”, Obama ...

Read More »

Biden: Do ta ndjekim ISIL-in deri në ferr

Zëvendës-presidenti amerikan, Joe Biden, të mërkurën dha një përgjigje të zjarrtë për vrasjen e gazetarit amerikan, Steven Sotloff, duke thënë se SHBA-të, Shtetin Islamik të Irakut dhe militantët e Levantit do t’i “ndjekë deri në portat e ferrit.” “Ata duhet ...

Read More »

SHBA dërgon 350 ushtarë të tjerë në Irak

Presidenti i SHBA Obama përforcon paninë e trupave në Irak. Përveç kësaj duhet të farkëtohet një aleancë rajonale kundër ushtrisë mizore të IS. Presidenti i SHBA Barack Obama ka urdhëruar dërgimin e 350 ushtarëve të tjerë amerikanë në Irak. Njësitë ...

Read More »