Home / Europa (page 10)

Europa

Bruksel, policia përplaset me protestuesit

Policia belge përdori topa uji për të shpërndarë protestuesit kundër emigrantëve, të cilët iu kundërvunë njerëzve të mbledhur në qendër të Brukselit në përkujtim të sulmeve terroriste të së martës, më të rëndat që ka përjetuar ndonjëherë vendi. Një grup ...

Read More »

Arrestohet ish-zëdhënësja e Gjykatës së Hagës

Ish-zëdhënësja e Gjykatës Ndërkombëtare për krime të luftës në ish Jugosllavi, Florence Hartmann, u arrestua sot pak para shpalljes së vendimit të gjykatës për ish udhëheqësin e serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç. Zyrtarët e Gjykatës nuk kanë komentuar këtë arrestim. ...

Read More »

Hyn në fuqi marrëveshja BE – Turqi

Marrëveshja BE-Turqi për emigrantët hyri zyrtarisht në fuqi, por Greqia paralajmëron se, lëvizjet e llogaritura të frenojnë fluksin e azilkërkuesve në Egje do të kërkojnë kohë. Pakti parashikon që emigrantët e mbërritur në shtetin helen të kthehen mbrapsht në Turqi, ...

Read More »

Refugjatët, arrihet marrëveshja BE-Turqi

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe Turqia kanë finalizuar marrëveshjen që parashikon kthimin e mijëra refugjatëve mbrapsht në Turqi, ndërsa Ankarasë i siguron fonde për strehimin e tyre.Kryeministri i Finlandës, Juha Sipila njoftoi në Twitter se marrëveshja është arritur, ndërsa lideri ...

Read More »