Home / Europa (page 21)

Europa

Londra, kryeqyteti i universiteteve

Ndër dhjetë universitetet më të mira në botë, katër prej tyre ndodhen në kryeqyetetin britanik. Sipas klasifikimit të universiteteve më të mira në botë, sipas revistës “Times”, Londra shndërrohet në këtë mënyrë në kryeqytetin botëror të universiteve. Imperial College London ...

Read More »

Gjermani, plagosi policen, vritet irakiani

Një 41-vjeçar nga Iraku u vra nga policia gjermane në Berlin, pasi plagosi me thikë një police. Ngjarja ndodhi në lagjen Spandau. Siç njoftoi policia, agresori Rafik Muhamed Jusef dyshohej si ekstremist dhe në të kaluarën ishte dënuar me burg. ...

Read More »

Pse Gjermania po strehon refugjatët?

Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut ka përçarë Bashkimin Europian. Disa vende kanë shprehur gadishmërinë për t’i pritur, të tjera tregohen më të ngurta dhe më ngurruese. “Gjermania është i vetmi vend që po na ...

Read More »