Home / Europa (page 62)

Europa

Vdes ish-ministri i Ekonomisë, Kakha Bendoukidze

Ish-ministri gjeorgjian i Ekonomisë, Kakha Bendoukidze, ndërmarrës i reformave ekonomike liberale në ish-Republikën sovjetike dhe këshilltar i presidentit aktual ukrainas, Petro Poroshenko vdiq dje në moshën 58-vjeçare, njoftuan sot kolegët e tij. ”Ish-ministri i Ekonomisë, Kakha Bendoukidze vdiq dje në mbrëmje ...

Read More »

Mogherini prezantohet në Berlin

Prej një jave është në detyrë e ngarkuara e re e BE-së me politikën e jashtme. Pritjet nga italiania janë të mëdha dhe sfidat gjigante. Në Berlin vizita e saj u prit me interes të madh. Ata e thërrasin njëri-tjetrin ...

Read More »

Gjermania rrëshqet drejt recesionit

Vetëm disa ditë përpara se Gjermania të publikojë të dhënat mbi Prodhimin e Brendshëm Bruto, krerët e bizneseve dhe politikëbërësit paralajmërojnë se ekonomia më e madhe në Europë e ka humbur konkurruesmërinë dhe është drejt recesionit. Kryetari i shoqatës gjermane ...

Read More »

Holanda, parajsa “e panjohur” fiskale

Prezencën e madhe të koncerneve botërore, Gaby de Groot mund ta vëzhgojë që nga dritarja. “Aty brenda kanë selinë e tyre me mijëra sipërmarrje”, thotë eksperti fiskal dhe tregon me gisht kompleksin e zyrave që ndodhet në anën tjetër të ...

Read More »

Festime por edhe paralajmërime

Qindra mijëra berlinezë dhe vizitorë të kryeqytetit festojnë këtë fundjavë rrëzimin e Murit para 25 vjetësh. Pika kulmore më e shkëlqyer është një instalacion dritash, që kalon përgjatë vijës ku kalonte muri. Motivi i fotografuar më shumë në kryeqytet dallohet ...

Read More »