Home / Europa (page 80)

Europa

Në 60-vjetorin e kancelares Angela Merkel

Angela Merkel nuk është e suksesshme vetëm në shkallë ndërkombëtare. Prej vitesh ajo gëzon reputacion të lartë edhe në Gjermani.Angela Merkel, drejtuesja e Evropës? Disa vjet më parë kjo vështirë se mund të imagjinohej në Gjermani. Përkundrazi në vitet e ...

Read More »

Dështon dialogu me separatistët

Grupi i kontaktit për krizën ukrainase shprehu keqardhjen për mungesën e vullnetit për një dialog nga ana e separatistëve pro-rusë. “Fatkeqësisht një videokonferencë me separatistët, parashikuar dje, nuk u zhvillua”, theksoi grupi i kontaktit në një komunikatë të publikuar sot ...

Read More »

Juncker zgjidhet president i Komisionit Evropian

Kristian-demokrati luksemburgez, Jean-Claude Juncker u zgjodh sot president i Komisionit Evropian nga Parlamenti. Juncker, zgjedhur më 27 qershor nga 26 presidentët dhe kryeministrat e Bashkimit Evropian nga 28, mori 422 vota nga 751 eurodeputetë. Është hera e parë që zbatohet kjo ...

Read More »

Fillon procesi i emërimeve në Parlamentin evropian

Parlamenti evropian do të zgjedhë sot në mesditë presidentin e ri të Komisionit Evropian, pasardhësin e Barrosos. Parlamenti evropian do të zgjedhë luksemburgezin, Jean-Claude Juncker për presidencën e Komisionit Evropian dhe do të nisë emërimet, me zgjedhjen nesër nga drejtuesit evropianë, të zëvendëspresidentit ...

Read More »