Home / Arte / Film (page 10)

Film

“Një mbrojtës për Shqipërinë”

100-vjetori i Luftës së Parë Botërore u përkujtua në Bibliotekën Kombëtare Historianë, studiues, gazetarë dhe njerëz të filmit ndoqën në ambientet e Bibliotekës Kombëtare dokumentarin “Një mbrojtës për Shqipërinë -100 vjet pas luftës së madhe”, të gazetares Genta Popa Prodani. ...

Read More »

Shqipëria nuk garon për “Oskar”

Kinemaja shqiptare nuk shkon në garën e madhe të çmimeve “Oskar”. QKK-ja përjashtoi dy filmat pretendentë për këtë garë, “Ada” i Spartak Pecanit dhe “Amsterdam Express” i Fatmir Koçit si jo të denjë. Kosova çon në “Oskar” filmin më të ...

Read More »

Darka e një fillimi të ri

Çifti i aktorëve Romir Zalla dhe Suela Bako ekranizojnë tregimin e Faik Ballancës Çifti i bashkëshortëve artistë, aktori i njohur i “Portokallisë” Romir Zalla dhe regjisorja Suela Bako, së bashku me vajzën e tyre 10-vjeçare, Kaltrina, kanë sjellë në një ...

Read More »

Fituesit e çmimeve ”Luani i artë”

Filmi ”A pigeon sitting on a branch, reflecting on the existence” (”Një pëllumb mbi degë reflekton për ekzistencën”) i regjisorit suedez, Roy Anderson, fitoi çmimin ”Luani i artë” në edicionin e 71-të të festivalit prestigjioz të filmit në Venecia. Çmimi ...

Read More »