Home / Arte / Film (page 2)

Film

Bordi “rrëzon” filmat e animuar

Katër regjisorë që kandidonin për të qënë pjesë e projekteve që Qëndra Kinematografike financon cdo vit për filmin e animuar, janë “rrëzuar” në mbledhjen e bordit të këtij institucioni. Artur Dauti, Bertrand Shijaku, Stefan Taci dhe Ajola Daja nuk kanë ...

Read More »

Peng realizimi i filmit “Kërshëndellat”

Rekuiem në kujtim të regjisorit të njohur Ismail Ymeri (1956-2016) Regjisori Ismail Ymeri (Baks, Drenicë) ka ndërruar jetë në mbrëmjen e së enjtes në Stokholm. Takimi i herëpashershëm me shkas. Realizimi i një nga veprave më të njohura kinematografike të ...

Read More »

Një film dhe 20 vite burg

50 vite të kinemasë shqiptare gjatë diktaturës, do të prezantohen në një program special në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar që do të organizohet në Qendrën Pompidou në Paris nga 18–27 mars Pas xhirimit të disa etydeve të shkurtra, Viktor ...

Read More »

Udhëtim në Shqipërinë misterioze

Shqipëria, në qendër të filmave dokumentarë, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhjetëra kineastë francezë, austriakë, italianë apo serbë sjellin imazhe të vendit në një kohë të trazuar…Studiuesi Abaz Hoxha i ka hulumtuar këto kronika Regjisorë apo gazetarë francezë, gjermanë, italianë, ...

Read More »

Shifrat e çmimeve Oscar 2016

Që nga gjatësia e tapetit të kuq deri te statuetat, më poshtë vijojnë shifrat kryesore të çmimeve Oscar, ceremonie e 88-të e të cilëve do të zhvillohet të dielën në ”Dolby Theatre” të Hollywoodit. * Numri i votuesve në Akademinë ...

Read More »