Home / Arte / Film (page 3)

Film

“Babai” shkon në Berlinale

Filmi “Babai”, i regjisorit Visar Morina, do të jepet në ekranin e madh të edicionit të 66-të të Berlinales, e cila hap siparin nga data 11-21 shkurt në Berlin. Filmi që prezanton kinematografinë e Kosovës do të shfaqet më datë ...

Read More »

Dhimitër Anagnosti ose Kubricku shqiptar

80 vitet e një prej ikonave të kinematografisë shqiptare. Rrugëtimi i një karriere në komunizëm, nga filmi i parë “Njeriu kurrë nuk vdes” te “Gjoleka i biri i Abazit” dhe zbulimi i shkrimtarit të vonë.. Nga Alda Bardhyli Nëse Dhimitër ...

Read More »

Kosova hyn në “Oskar”

Filmi “Shok”, me regji e skenar të Jamie Donoughue, dhe me një kast aktorësh nga Kosova, është i pari në listën e filmave me metrazh të shkurtër që nominohet për “Oskar”. Lajmi është bërë i ditur dje në faqen zyrtare ...

Read More »

Përzgjidhen filmat e huaj për çmimin Oscar

Nëntë filma u përzgjodhën për raundin e ardhshëm për nominimet për kategorinë e filmit më të mirë të huaj për çmimin prestigjioz kinematografik Oscar, njoftoi sot juria. Filma nga Belgjika, Kolumbia, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Hungaria, Irlanda dhe Jordania u përzgjodhën ...

Read More »

Ime më Marija

Rrëfimi i Pjerin Logorecit, biri i artistes së njohur Marije Logoreci / Kohët kur ajo e merrte me vete në xhirime, kopshti me lule … roli i fundit dhe vitet e vështira të pensionit Vetëm një fëmijë që nuk duhet ...

Read More »

Jo kopjime, le të tregojmë historitë tona

Me regjisorin Luan Kryeziu, në një bisedë për filmin “Heroi” dhe si e sheh sot kinematografinë në hapësirën shqiptare Vullneti për sukses dhe lakmia për përfitime shpesh na bën servilë, kopjues dhe shumë të dëmshëm për shoqërinë. Artistët janë detyruar ...

Read More »