Home / Arte / Film (page 4)

Film

Përzgjidhen filmat e huaj për çmimin Oscar

Nëntë filma u përzgjodhën për raundin e ardhshëm për nominimet për kategorinë e filmit më të mirë të huaj për çmimin prestigjioz kinematografik Oscar, njoftoi sot juria. Filma nga Belgjika, Kolumbia, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermania, Hungaria, Irlanda dhe Jordania u përzgjodhën ...

Read More »

Ime më Marija

Rrëfimi i Pjerin Logorecit, biri i artistes së njohur Marije Logoreci / Kohët kur ajo e merrte me vete në xhirime, kopshti me lule … roli i fundit dhe vitet e vështira të pensionit Vetëm një fëmijë që nuk duhet ...

Read More »

Jo kopjime, le të tregojmë historitë tona

Me regjisorin Luan Kryeziu, në një bisedë për filmin “Heroi” dhe si e sheh sot kinematografinë në hapësirën shqiptare Vullneti për sukses dhe lakmia për përfitime shpesh na bën servilë, kopjues dhe shumë të dëmshëm për shoqërinë. Artistët janë detyruar ...

Read More »

Ballkani i vështirë i të rinjve

“Mishmash” Katër filma realizohen përgjatë një jave në qytetin e Pogradecit Mary Marinopoulou ka udhëtuar nga Greqia për të qenë pjesë e “Mishmash”, një program i ri brenda “Ballkan Film Festival”, i cili u dha mundësi katër regjisorëve të rinj ...

Read More »

Yllka Mujo merr çmimin e karrierës

Çmimet: Artisti i ri më i mirë Bes Bitraku Aktorja më e mirë joprotagoniste Adelina Muça Aktori më i mirë joprotagonist Jorgaq Tushe Aktorja më e mirë protagoniste Olta Daku Aktori më i mirë protagonist Neritan Liçaj Regjia më e ...

Read More »

Kur Enver Hoxha lavdëronte xha Sulon

Fehmi Hoshami ishte vetëm 30 vjeç kur nisi të projektonte në mendje personazhin e xha Sulos, sipas skenarit të Skënder Plasarit. Ai donte të demaskonte vesin e personazhit, dhe njëkohësisht ta bënte atë një figurë të dashur për publikun. “Xha ...

Read More »

Ballkani përmes rrëfimeve të kinemasë

Ka nisur dje në qytetin e Pogradecit edicioni i pestë i Festivalit Ballkanit të Filmit dhe Kulinarisë / 100 filma dhe 60 autorë do të prezantohen përgjatë gjashtë ditëve të këtij evenimenti Edicioni i pestë i Festivalit Ballkanik të Filmit ...

Read More »

Filmat më të mirë të vjeshtës 2015

Everest A mund të jetë ky “Gravity” i këtij viti? Një triller 3D për aventurën dhe shkatërrimet, “Everest” është vendosur jo në hapësirë, por në një mal të lartë. Bazuar në një incident real të vitit 1996, kur një përpjekje ...

Read More »