Home / Arte / Teater (page 11)

Teater

Luiza Xhuvani rikthehet në teatër

Aktorja e njohur do të jetë së shpejti pjesë e strukturës së Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” Luiza-Xhuvani_1“Gjërat e bukura në jetë do t’ju ndodhin aq rrallë, por kur t’ju ndodhin duhet t’i mbani fort…”. Me këto fjalë të zonjushë Margaritës, ...

Read More »

Të rinj, për të shkruar drama shqipe

Stefan Çapaliku ngre në teatrin eksperimental “Kujtim Spahivogli” “Punishten dramatike 1″ Teatri duhet të kthejë kohët e arta të dramaturgjisë shqipe. Prej vitit 1974, drama shqipe është futur në një krizë nga e cila nuk ka dalë ende, pavarësisht prurjeve ...

Read More »

Ndriçim Xhepa kthehet në teatër

“Liri në Bremen” shfaqja e Sesilia Plasarit, premierë në fundjavë “Liri në Bremen” do të kthejë këtë fundjavë në skenën e Teatrit Kombëtar aktorin e njohur, Ndriçim Xhepa. Vepra e njohur e Rainer Werner Fassbinder do të vijë nën regjinë ...

Read More »

“Radio Iliria” në Teatrin Kombëtar

“Radio Iliria” është shfaqja qe do te jepet sot dhe nesër në Teatrin Kombëtar ora 19:00. Një punë hulumtuese dhe kërkimore, e cila vjen pas një kërkimi të gjatë në historitë njerëzore, metodologjinë skenike, gjuhën e shprehjes dhe hapësirën skenike, ...

Read More »

Hamleti, të luash vetveten

“Neveria është privilegji im”. Nën lëkurën e Hamletit, Alfred Bualoti i thotë këto fjalë, teksa është mbështetur në hekura. Asgjë s’mund ta ndalë dëshpërimin e tij, vetëm pak pasi Ofelia kishte mbajtur një monolog trishtues. “Jam gruaja me damarët e ...

Read More »