Home / Arte / Teater (page 3)

Teater

Teatri Ballkanik zbret në Ibë

“Balkan teatër Tirana fest” quhet festivali i teatrit, që do të bëjë bashkë trupa teatrore nga vende të ndryshme ballkanike, nga data 29 gusht deri më 4 shtator në Teatër Kame në Ibë. Festivali i konceptuar dhe si një takim ...

Read More »

Një tragjedi dashurie, ul perden e teatrit

Teatri Kombëtar mbyll sezonin artistik 2015-2016 “Romeo dhe Zhulieta” vepra me regji të Predrag Miki Manojllovic, e cila bëri bashkë në një skenë artistët shqiptarë dhe serbë, në një tragjedi dashurie, është vepra e fundit që u ngjit në skenën ...

Read More »

Europa, një utopi

Me Jeton Nezirajn, për Festivalin e Letërsisë Polip, që po mbahet këto ditë në Prishtinë, teatrin, hapësirat kulturore dhe Europën NGA ANILA SHUKA Jeton Neziraj është një personazh i njohur i jetës kulturore jo vetëm në Prishtinë. Teatri dhe letërsia ...

Read More »

Në jetën e një astronome

“Qiell i heshtur”, premierë më 5 maj në Teatrin e Metropolit Komedia romantike gjysmë biografike “Qiell i heshtur”, shkruar nga Loren Gunderson, do të jetë premiera e dytë e Qendrës Kulturore Tirana (Teatri Metropol). Vepra do të ngjitet në skenë ...

Read More »

Vilma Hodo, në rolin e një femre pa emër

Aktorja tregon personazhin që çon një çift drejt divorcit Ajo është thjesht vajza e fotokopjes, ose ndryshe thjesht Ajo. Vilma Hodo, një nga aktoret e reja të talentuara të teatrit është zgjedhur nga regjisori Erion Kame për të interpretuar personazhin ...

Read More »

Ikja e bukur e Tomaž Pandur

Ndahet nga jeta në moshën 51-vjeçare regjisori slloven, Tomaž Pandur, teksa përgatitej të ngjiste në skenën e Teatrit të Shkupit “Mbretin Lir” Laert Vasili: Ai ishte mentori im në teatër, bota humbi një ndër regjisorët më të mirë Tomaž Pandur, një ...

Read More »