Home / Arte / Teater (page 6)

Teater

Dua të më përqafosh fort

“Dashuri me çdo kusht”, komedia nën regjinë e Andia Xhungës, këtë fundjavë në skenën e Teatrit Kombëtar “Shpresoj që një ditë dikush të të shtrëngojë fort në krahët e tij për 20 minuta dhe kështu të bëjnë të gjithë. Mos ...

Read More »

Një përrallë nga Ema Andrea

Aktorja Ema Andrea dhe “Flex Ensemble”, të dielën në një performancë në skenën e Akademisë së Arteve Ato nuk janë thjesht përralla… Vite më vonë, të gjithë e ndiejmë se rrëfimet që i kemi dëgjuar nën zërin e gjyshes apo ...

Read More »

Teatri i Taulandës

Ana Ai fillon të më puthë… Mbështet kokën mbi gjoksin tim, më puth fort dhe më lutet: Unë jam këtu… Të lutem lufto… dhe më lër të të ndihmoj. Ai më puth, më puth, më shtrëngon… Është një akt dashurie, ...

Read More »

Fillon festivali “Teatri shqiptar në Maqedoni”

Në Qendrën e Kulturës u hap dje në mbrëmje festivali “Teatri shqiptar në Maqedoni”, i cili tradicionalisht për të trembëdhjetën herë me radhë mbahet në Dibër. Të parët që u paraqitën para publikut dibran ishin aktorët e teatrit të Kumanovës me shfaqjen “Bouncers” ...

Read More »

Çfarë është një burrë?

“Jam burrë?”/ Jutta Benzenberg dhe Katharina Maschenka sjellin sot në Teatrin Eksperimental, Kujtim Spahivogli, një performancë artistike mbi burrat e Ballkanit Çfarë ka brenda një burri? Jutta Benzenberg, artiste e njohur e fotografisë dhe Katharina Maschenka koreografe, e kishin kaluar ...

Read More »

Xhuvani, një Hamlet femër në skenë

“Hamleti” rikthen më 10 tetor në skenën e Teatrit Eksperimental aktoren Luiza Xhuvani, nën regjinë e Enke Fezollarit E veshur me rrobën e Hamletit, Luiza Xhuvani do të shndërrohet më 10 tetor në skenën e teatrit eksperimental “Kujtim Spahivogli” në ...

Read More »