Home / Arte / Teater (page 8)

Teater

Teatri si dashuria

Olta Daku / Të jesh aktore në Tiranë … Rrugëtimi nga muzika te teatri “Është dashuri, diçka që merr formë brenda teje pa të cilën nuk bën dot.” Ky është teatri sipas Olta Dakut, një forcë e brendshme që i ...

Read More »

Teatri izraelit i trembet ISIS në Shqipëri

“Klasa jonë”, drama e njohur që flet për vrasjen e 1600 hebrenjve në fshatin Jedwabne në Poloninë lindore, pritet të ngjitet dhe në skenën shqiptare. Drejtori i teatrit “Cameri”, Noam Semel, i trembet sigurisë në Ballkan “Klasa jonë”, dramatizimi i ...

Read More »

Femrat në pension 45 vjeç, burrat 50

Hartohet drafti për pensionet e artistëve Grupi i punës, i ngritur për “Ligjin e pensioneve të artistëve”, ka dalë dje me një draft propozim lidhur me ndryshimin e moshës së pensioneve për artistët e kategorisë së parë. Sipas tyre, kanë ...

Read More »

Kame: Jemi të rrethuar nga hipokritë

Tartufi/ Regjisori tregon “aventurën” e Tartufit për t’u ngjitur në skenën e Teatrit Kombëtar, si një vepër që i flet aktualitetit të sotëm Elmira, më kot përpiqet t’i mbushë mendjen të shoqit se Tartufi po përpiqet ta joshë. Fjalët e ...

Read More »

Hajrie Rondo rikthehet në skenë

Aktorja e njohur do të ngjitet këtë fundjavë në skenën e Teatrit Eksperimental në komedinë “Seks vetëm për festa” nën regjinë e Leka Bungos Hajrie Rondo, duket se e ka mundur sëmundjen, për t’u ringjitur sërish në skenë. Asgjë nuk ...

Read More »