Home / Arte / Libri (page 19)

Libri

Kristoforidhi, ky gjuhëtar hokatar

Kristoforidhi, në kujtimet e Aleksandër Xhuvanit. Historia e një burri të pashëm përtej profesorit, që e deshi aq shumë shqipen Nga Bardha Nergjoni Aleksandër Xhuvani e quan me të drejtë Kristoforidhin babanë e gjuhës shqipe, pasi më shumë se veprat ...

Read More »

Sekreti i bukur i Rikard Ljarjes

Një profil ndryshe i Rikard Ljarjes, regjisorit dhe aktorit të njohur Dëshira e hershme për shkrimin dhe libri i ri që së shpejti del në treg “O do të bëhem shkrimtar, o do të vdes …” Rikard Ljarja e sjell ...

Read More »

Librat e rinj

R.J. Palacio Mrekullia Përktheu: Ilir Baçi Botimet: “Pegi” Autorja u frymëzua për të shkruar romanin “Mrekullia” nga një ndodhi personale: një ditë, kur ajo ishte në park me djalin e saj më të vogël (që atëherë ishte 3 vjeç), ai ...

Read More »

Dritëro Agolli Jeta, mes dy kohësh

Një udhëtim në jetën e një prej personazheve më të njohur të letrave shqipe të këtij gjysmëshekulli në 84-vjetorin e lindjes… Historia e djaloshit nga Korça, që udhëtimi në Petërburg do t’i ndryshonte përgjithmonë jetën, duke iu përkushtuar letërsisë… Ish-kryetar ...

Read More »

Dritëro Agolli në 84-vjetorin e lindjes

Shkrimtari i shquar i kombit tonë, Dritëro Agolli sot mbush 84 vjeç. Pasi shaloi Pegasin e tij në Menkulas në vitin 1958, trokiti në dyert e letërsisë shqipe, i ndrojtur, por i sigurt me vargjet e librit “Në rrugë dola”. ...

Read More »

PUSHKINI: Don Zhuani i letrave ruse

Shkrimtari Agron Tufa në një rrëfim për poetin e gjithëkohshëm Unë ju kam dashur: ndoshta dashuria, Në shpirtin tim krejt jo nuk u fik. Por le të mos ju brejë ju mërzia, T’ju trishtoj nuk dua asnjë çikë. Unë ju ...

Read More »

Nobeli i Letërsisë

Gara ishte e fortë, por në fund me “Nobelin e Letërsisë”, Akademia suedeze vendosi të nderonte shkrimtaren dhe gazetaren bjelloruse, Svetlana Alexievitch, me këtë argument: Shkrimet e saj përbëjnë rrëfenjën e një momenti vuajtjeje dhe guximi në kohën tonë. Bashkë ...

Read More »