Home / Arte / Libri (page 21)

Libri

6240 tituj të rinj librash në 11 vjet

Sot Shën Jeronimi Në 11 vitet e fundit, në Shqipëri janë botuar 6240 libra nga autorë të huaj. Sot, në ditën ndërkombëtare të përkthimit, Biblioteka Kombëtare do të publikojë online bibliografinë e përkthimeve në Shqipëri në vitet 2003 – 2014. ...

Read More »

Librat e rinj

Darien Levani Dopiogjashta Botimet: “Pegi” Çmimi: 700 lekë Bardhyl Nini, një ish-polic dhe tashmë detektiv privat gjendet rastësisht i ngatërruar në një histori të rrezikshme korrupsioni. Ai gjendet mes dy zjarresh, në kuptimin e vërtetë të fjalës: një grup brenda ...

Read More »

Nga Moska në Tiranë

Nga Mynever Shuteriqi Në muajin prill të vitit 1958, pasi Dhimitri ishte shëruar plotësisht, erdhi çasti i shumëpritur i kthimit nga Moska në Shqipëri. Do të ktheheshim pranë fëmijëve tanë që, po ashtu si dhe ne, nuk mund ta përballonin ...

Read More »

Kadare, në një joshje të re për artin

Shkrimtari i njohur vjen me dy libra “Arti si mëkat” dhe “Uragani i ndërprerë: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe“. Vetëm pak kohë nga botimi i përmbledhjes me tregime, novela dhe shënime “Mëngjese në Kafe Rostand”, shkrimtari i njohur Ismail ...

Read More »

Jeta tjetër e Margaret Hasluck

Etnologjia Historia e studiueses angleze, Margaret Hasluck / Jeta në Elbasan përkrah Lef Nosit dhe kontributi në etnografinë e kulturën shqiptare … Në vitin 2002, dy mbesat e studiueses udhëtuan nga Uellsi për në Elbasan, në kërkim të kujtimeve të ...

Read More »

Kadare nderohet me “Urdhrin e Pavarësisë”

Presidentja e Kosovës, Jahjaga, vizitë në shtëpinë e shkrimtarit Shkrimtari i njohur, Ismail Kadare, është nderuar dje me “Urdhrin e Pavarësisë” nga Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, me motivacionin “Për kontributin e jashtëzakonshëm për afirmimin e kulturës dhe letërsisë shqipe ...

Read More »