Home / Arte / Libri (page 29)

Libri

Konferenca: 50 vjet Noli, kryeministër

Në prag të 50-vjetorit të ndarjes nga jeta të një prej figurave më të rëndësishme të historisë sonë, Fan S. Noli, është promovuar dje në Akademinë e Shkencave libri “Fan S. Noli kryeministër”. Libri është një përmbledhje e kumtesave, e ...

Read More »

Svevo hodhi pikëpyetje mbi psikanalizën e Frojdit

Enela Hila/ Përkthyesja e Italo Svevos, tregon filozofinë e këtij shkrimtari për shoqërinë e sotme. Kohët kur përkthente “Ndërgjegjen e Zenos” dhe zbulimi i fatalitetit njerëzor, që Svevo e ka parashikuar herët “Jeta aktuale është e ndotur që në rrënjë…çfarëdolloj ...

Read More »

I dashur nip! Studio dhe kujto!

I dashur nip! Studio dhe kujto! Letra e fashme e Umberto Eco-s, një prej studiuesve dhe shkrimtarëve më të mëdhenj të Italisë, është një refleksion mbi teknologjinë dhe një këshillë për të ardhmen. Të ruash në kujtesë çdo ditë një ...

Read More »

Libra të rinj

Wolfgang Herrndorf  “Pse e rrëmbyem makinën?” Përktheu: Sokol Mici Redaktor: Sejdin Cekani Botimet: “Dudaj” Çmimi: 800 lekë Nëna në klinikën e rehabilitimit, babai që shkon me shërbim me sekretaren. Maik Klingenbergut i mbetet t’i kalojë pushimet e mëdha vetëm në ...

Read More »

Tregimtari

“Italo Svevo” Nga Alda Bardhyli “Kur një djalë i ri bie në dashuri, dashuria e tij shpesh shkakton në tru disa reaksione që nuk kanë të bëjnë fare me dëshirën e tij. Sa e sa të rinj që mund të qetësoheshin lumturisht ...

Read More »

Jo-ja e bukur e Rosa Parks

Nga Rosa Parks, te Paul Lawrence Dunbar e Maya Angeleo / Muaji i historisë afrikano-amerikane vjen përmes leximeve të vargjeve të autorëve të njohur në një aktivitet nga ambasada e SHBA-së në Tiranë. Historitë e njerëzve që i dhanë zë ...

Read More »