Home / Arte / Libri (page 31)

Libri

Një cigare rrugëve të Triestes

Italo Svevo Nga Alda Bardhyli Kur Livia Veneziani mbërriti në Trieste nuk mund ta mendonte se ky udhëtim do ta ndante përgjithmonë me Marsejën. Në këtë qytet me shtëpi të thjeshta, nga ku mund të shihte nëse shëtiste deri larg ...

Read More »

Librat e rinj

Geraldine Brooks Misteri i Hagadasë së Sarajevës Përktheu: Adrian Belo Botimet: Bota shqiptare Çmimi 1250 lekë Viti 1996. Kur Hana, një australiane e re, mirëmbajtëse e pasionuar dorëshkrimesh të vjetra, mëson se kërkohet t’i besohet asaj Hagadaja me emër e ...

Read More »

Mesnatë në Paris

Ibrahim Rugova/ Presidenti tjetër/ Në 9-vjetorin e ndarjes nga jeta, një vështrim mbi veprat letrare të një prej autorëve që ngriti konceptet moderne në studimet letrare shqipe Alda Bardhyli Në bulevardin Sen – Mishel, Ibrahim Rugovës i pëlqente të endej deri ...

Read More »

Nano: Duhet të shmangim fanatizmin fetar

“Toleranca fetare, mit apo realitet” mbledh në Bibliotekën e Prishtinës, intelektualë dhe përfaqësues të besimeve fetare në një debat publik mbi librin “Pax Albanica” me autor Mustafa Nanon, botuar nga shtëpia botuese “Saras“ Më 11 janar, në Paris, katër klerikë ...

Read More »

Dhimitër Anagnosti zbulon shkrimtarin

Sot regjisori i njohur prezanton romanin “Koburja nga Europa”  Gati 9 vjet nga filmi i tij i fundit “Gjoleka, djali i Abazit”, regjisori i njohur, Dhimitër Anagnosti, befason duke botuar një roman. Siç duket shkrimi ka qenë një pasion i ...

Read More »

Goditja ishte e rëndë, dramatike

Një shkrim i Kadaresë për gazetën e sotme “Le Monde” Goditja ishte e rëndë, dramatike. Ishte më e pakta gjë që mund të thuhej. Fjalët se Europa ishte goditur mu në zemër të saj nuk mungonin pothuajse në asnjë formulim ...

Read More »

Ismail Kadare fiton çmimin “Jeruzalem 2015″

Shkrimtari i njohur shqiptar dhe ndërkombëtar, Ismail Kadare, ka fituar çmimin e Jeruzalemit për vitin 2015. Lajmi është bërë i ditur nga mediat izraelite. Çmimi do t’i dorëzohet Kadaresë në hapje të Panairit Ndërkombëtar të Librit në Jeruzalem, nga Presidenti ...

Read More »