Home / Arte / Libri (page 34)

Libri

SHBA blen arkivën e Markezit

Arkiva e shkrimtarit të mirënjohur Gabriel Garcia Markez është blerë nga Universiteti i Teksasit. Dokumentet e kolumbianit, fituesi i çmimit Nobel, mbërritën në Shtetet e Bashkuara, një vend ku politika e jashtme e Kolumbisë nuk është shumë e preferuar. Qendra ...

Read More »

Konica, ndjesitë për zonjushën Durham!

Në 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të Edith Durham/Shënimet e Faik Konicës, për anglezen që e frymëzoi të shkruante librin “Shqipëria, kopshti shkëmbor i Europës Juglindore…” Nga Alda Bardhyli  Në ishte një zonjë, me të cilën Faik Konica do donte ...

Read More »

Rikthimi poetik i Cipajve në Kosovë

-Prezantohet në Prishtinë triptiku “Etër dhe Bij”. Librat priten me interes nga opinioni publik- Aleksandër Çipa, gazetari dhe poeti i njohur shqiptar, një pjesë të konsiderueshme krijmtarisë së tij në publiçistikë dhe në poezi i ka të lidhura me Kosovën, ...

Read More »

Ben Blushi merr çmimin e BE-së në letërsi

“Otello, Arapi i Vlorës” i politikanit-shkrimtar Ben Blushi u vlerësua me çmimin e Bashkimit Europian për letërsinë (5 mijë euro), dorëzuar nga komisioneri hungarez Tibor Navracsics gjatë një ceremonie të posaçme në Bruksel për 13 fituesit e përzgjedhur. “Kur vjen ...

Read More »