Home / Arte / Libri (page 39)

Libri

Në duart e një feministeje

Ledi Mary Wortley Montagu, gruaja që frymëzoi shkrimtarë dhe studiues të shkruanin mbi sekretet e Perandorisë Otomane. Cynthia J. Lowenthal, Isobel Grundy, Diane Long Hoeveler, ‎Jeffrey Cass, Jason Goodwin, Dennis Dennis Charles Washburn etj., i shkruan librat e tyre të ...

Read More »

Librat e rinj

Met Dervishi “Intertekstualja dhe disidentja te ‘Dimri i madh’” Studim Botimet: “Saras” Çmimi: 800 lekë I botuar për herë të parë në vitin 1973, “Dimri i vetmisë së madhe” u refuzua nga kodi socrealist, u rrethua për tre vjet me ...

Read More »

Ivo Andriç: Frika e ngrohtë ballkanike

Alda Bardhyli Në Sarajevë, kush kalon natën zgjuar mund të dëgjojë zërat e errësirës. Të rëndë dhe të pareshtur dëgjohen tiktaket e orës në katedralen katolike … Ivo Andriç, një djalë i gjatë, me sytë e zinj, nën ballin ku ...

Read More »

Shuhet mjeshtri i gjuhës

Ndahet nga jeta gjuhëtari Shaban Demiraj. Libri i tij i fundit, “Prejardhja e shqiptarëve nën dritën e dëshmive të gjuhës shqipe”, në proces botimi Gjuha shqipe ka humbur dje pasionantin e saj më të madh. Shaban Demiraj, gjuhëtar i klasit ...

Read More »

Vorea Uko, vargje për Enver Hoxhën

Studiuesi arbëresh, Agostino Giardano, thotë se në dorëshkrimet e mbetura nga poeti Vorea Ujko ka gjetur vargje ku i thurte lavde regjimit komunist Çfarë këngësh/ midis malit dhe fushës/ këndova brenda makinës/ gjatë tërë udhëtimit… Vorea Ujko shkruan kështu në ...

Read More »

De Rada bashkon albanologët në Prishtinë

20 albanologë janë mbledhur në Kosovë në edicionin e 33-të të Seminarit të Albanologjisë. “200-vjetori i De Radës” dhe “Shqiptarët në komunizëm”, temat kryesore të seminarit 120 albanologë dhe studiues nga vende të ndryshme të botës, prej tri ditësh janë ...

Read More »

Prifti italian që fotografoi “Mesharin”

Padër Jaku kishte kohë që e mendonte vizitën në Bibliotekën e Vatikanit. Giacomo Gardini, prift italian, njihej me këtë emër në rrethinat e Shkodrës. Historitë për të dhe pasionin e tij për folklorin apo kulturën shqipe vijojnë të tregohen ende sot ...

Read More »

Tregim nga Haruki Murakami

TREGIM Kur Pashë Vajzën Ideale Një Mëngjes Të Bukur Prilli – HARUKI MURAKAMI Përktheu nga anglishtja: Ivana Dervishi  Një mëngjes të bukur prilli, në një rrugë të ngushtë në lagjen e mbajtur Harajuku të Tokios, hasem me vajzën ideale. Të them ...

Read More »