Home / Arte / Libri (page 43)

Libri

Si e botoi fshehurazi CIA “Doktor Zhivagon” në Rusi

Martin Vennard, BBC Në fillim të shtatorit të vitit 1958, agjenti i shërbimit sekret holandez, Joop van der Wilden, solli në shtëpi armën më të fundit të CIA-s në luftën mes Perëndimit dhe Bashkimit Sovjetik, një pako të vogël ngjyrë ...

Read More »

11 libra për Nënë Terezën

100 vjetori i lindjes së Nënë Terezës u përmbyll të enjten, në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare, me përurimin e 11 librave dhe tre katalogëve kushtuar humanistes shqiptare. Duke folur për këtë vit jubilar, Shefki Ukaj, koordinator për shënimin e 100-vjetorit të ...

Read More »

Atlas për mineralet e Trepçës

Pasuritë minerale të Trepçës më në fund do jenë të shfaqura në një projekt shkencor të punuar nga autorët prof.dr. Bedri Durmishaj, prof.asc.dr. Sylejman Hyseni, si dhe Mr.sc. Ferat Shala. Në promovimin e atlasit të parë mineralogjik në gjuhën shqipe ...

Read More »

Tufa fitoi çmimin ‘Rexhai Surroi’

Për herë të tretë çmimin letrar “Rexhai Surroi” e merr një shkrimtar jashtë kufijve të Kosovës. Laureat i sivjetmë i këtij çmimi është shpallur shkrimtari nga Shqipëria, Agron Tufa, me romanin e tij “Tenxherja”. Në një ceremoni të organizuar në hotelin ...

Read More »

Ana Maria Matute fiton çmimin Cervantes

Shkrimtarja 85 vjeçare ka thënë se ka qenë ‘e lumtur jashtë mase’ pasi ka fituar çmimin spanjoll në vlerë prej 125 mijë eurosh. Matute konsiderohet si një prej shkrimtarëve më të mirë spanjoll të periudhës së pasluftës civile dhe vepra e ...

Read More »

Çmimi Balkanika: Kaygusuz dhe Kadare

Sema Kaygusuz nga Turqia, prozatorja më e mirë e Ballkanit për vitin 2008 me romanin “Rënia e namazit” dhe Ismail Kadare, autori më i mirë për letërsinë e të njëjtit territor për vitin 2009 e romanin “E penguara”. Vlerësimi final i ...

Read More »

Libër për vetëvendosjen

I botuar së pari në gjuhën angleze me titull “Self-determination, territorial integrity and international stability: the case of Yugoslavia”, libri i Enver Hasanit, kryetar i Gjykatës Kushtetuese, tani vjen edhe në shqip nën titullin “Vetëvendosja, integriteti territorial dhe stabiliteti ndërkombëtar: ...

Read More »

Golgota shqiptare

Ka dalë nga shtypi libri më i ri i Shtëpisë Botuese Rrokullia “Golgota e Shqipnisë”. Në të autori austriak, Leo Freundlich, përmbledh krimet e bëra ndaj popullsisë shqiptare nga ushtria okupuese serbe më 1912-13. Ç’raportonin gazetat europiane për krimet e forcave serbe ...

Read More »