Home / Arte / Muzike (page 10)

Muzike

Qerimaj, opera si dashuria e parë

Fatos Qerimaj, nga muzika xhaz tek opera/ Në prag të Festivalit të 14 Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja” Në ndryshim nga xhazi që ka marrë fund (e këtë e thotë promotori i kulturës xhaz në Shqipëri) opera ringjallet nga hiri i ...

Read More »

Peshkopi, “Oda dibrane” mbyll siparin

25 grupe, me artistë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Presheva, performuan për artdashësit Jubileu i 20 i “Oda dibrane” 2014, zhvilluar në qytetin e Peshkopisë, qendër e Qarkut të Dibrës, ka mbyllur siparin. Për katër net me ...

Read More »

Si “gruaja e bukur” në opera…

Thonë se kur sheh për herë të parë një opera, ose e dashuron, ose e urren përgjithmonë… Ju kujtohet historia e dashurisë te filmi “Gruaja e bukur”? Ju kujtohen fustani i gjatë i kuq, flokët e mbledhur topuz dhe varësja, ...

Read More »