Home / Arte / Muzike (page 11)

Muzike

Si “gruaja e bukur” në opera…

Thonë se kur sheh për herë të parë një opera, ose e dashuron, ose e urren përgjithmonë… Ju kujtohet historia e dashurisë te filmi “Gruaja e bukur”? Ju kujtohen fustani i gjatë i kuq, flokët e mbledhur topuz dhe varësja, ...

Read More »

Zbulohet dorëshkrimi i humbur i Mozartit

Dorëshkrimi origjinal i një prej operave më të famshme të Mozartit, i konsideruar i humbur prej dy shekujsh, është gjetur gjatë riparimit të një biblioteke në Budapest të Hungarisë. Dorëshkrimi, i cili i përket Sonatës së 11 me piano, përmban ...

Read More »

“La Traviata” në skenën e TKOB-së

Opera “La Traviata” është edhe premiera më e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, e cila vjen në skenë për publikun në 3 mbrëmje (22/24/26 shtator 2014) ora 20:00. Në regjinë, skenografinë dhe kostumografinë e Primo Petris, vepra ...

Read More »

Saimir Pirgu në Operan Mbretërore

Tenori shqiptar me famë botërore, Saimir Pirgu, rikthehet në Operan Mbretërore të Londrës, ku bashkë me Ermonela Jahon, një dekadë më parë, të dy këta artistë shqiptarë debutuan në këtë shtëpi operistike prestigjioze. Pirgu filloi mbrëmë serinë e performancave të ...

Read More »