Home / Arte / Muzike (page 8)

Muzike

“Ritet pranverore”, nisin në Kërrabë

Festivali Sot starton në Komunën e Kërrabës edicioni i 9 i Festivalit Folklorik, “Ritet pranverore”, organizuar nga komuna, ansambli folklorik “Visaret e Kërrabës” dhe SHKA Tirana, ku marrin pjesë ansamble dhe grupe folklorike nga Tirana, Berati, Gramshi, Kamza, Medvegja etj., ...

Read More »

Zajmi: Muzika, gjuha që bashkon kombet

Bledar Zajmi, violonçelisti shqiptar në Teatrin Kombëtar të Pragës, rikthehet pas 22 vitesh në skenën e Akademisë së Arteve, me një koncert i cili ka nisur nga Praga e do të vazhdojë në Fier, Shkup dhe Prishtinë “…Loja e Bledar ...

Read More »

VERA Ende e dua si dikur …

Vera Ibrahimi / Një rrëfim për jetën në krah të kompozitorit të njohur Feim Ibrahimi. Kohët e dashurisë dhe vitet e para të martesës në “bodrumin” e famshëm ku rrinin artistët … Kritikat që do të vinin mbi artistin pas ...

Read More »

“The Prodigy”, këtë verë në Budva

Të mërkurën e 15 korrikut, grupi britanik “The Prodigy” do të performojë në Budva, në kuadër të Exit Adventures. Sivjet, kjo do të jetë performanca e tyre e vetme në Ballkan dhe është pjesë e turneut  ndërkombëtar. Albumi “The Day ...

Read More »