Home / Arte / Ekspozita (page 10)

Ekspozita

Piktori i udhëtimeve të gjata

Hapet sot në Galerinë FAB ekspozita personale e piktorit italian Rosario Mele Një prej emrave më të njohur të artit italian, piktori Rosario Mele, do të hapë sot në mbrëmje një ekspozitë personale në Galerinë FAB. Me një jetë në ...

Read More »

Kërkohet “kurator” për “Onufrin”

Konkursi Pas debatesh mes ministrisë dhe artistëve të rinj të artit bashkëkohor, një nga konkurset më të njohura në këtë gjini do të rikthehet gjatë këtij viti. Përmes një njoftimi Galeria Kombëtare e Arteve njofton vendimin e marrë nga ministria ...

Read More »

Njollat e urta të Eljan Taninit

Ekspozita Ai i quan “Njolla të urta” gjithë shenjat e mbetura diku në një cep të kujtesës. Shenja që i ka rrëmbyer prej saj për t’i shndërruar në imazhe që tregojnë rrugëtimin drejt jetës. Pas poezive, dhe angazhimit të tij ...

Read More »

Gratë, skllave të dëshirave

Gjashtë artiste femra nga Kosova në Muzeun Historik Kombëtar “Ajo është shënjestër, truri ynë duhet të jetë i programuar t’i ndihmojë”. Zake Prelvukaj e shoqëron me këtë thënie ciklin e pikturave të saj që qëndrojnë në hapësirën e Muzeut Historik ...

Read More »

Lirika e bardhë e Pashk Përvathit

“Bardhësi” është ekspozita më e fundit e artisit të njohur Pashk Përvathi, çelur në  Galerinë “Kledio” në kryeqytet e cila do të qëndrojë e hapur deri më 25 mars për të  apasionuarit e piktures që pëlqejnë dëborën apo dritën në ...

Read More »

Princ Vidi 6 muaj që ende nuk janë rrëfyer

Armand Plaka sjell sot një ekspozitë me imazhe të “Princ Vidit dhe Shqipërisë në shtypin austriak të kohës” në 101-vjetorin e mbërritjes së tij në Shqipëri Në Pallatin e Dimrit në Shën Petërburg, teksa fliste me Kont Totleben, një nga ...

Read More »

Në duart e tij …

Historitë personale të italianëve që mbetën në Shqipëri në fillim të regjimit të Enver Hoxhës, rrëfyer përmes letrave që nuk mbërritën kurrë përtej brigjeve … vijnë në një ekspozitë të dy artistëve shqiptarë, Roland Sejkos dhe Adrian Pacit, Museo Nazionale ...

Read More »

Nudot e heshtura të Bajos

U hap dje, në galerinë FAB, ekspozita “Skulpturë” e artistit Arben Bajo Një grua është e bukur, mjafton të mbyllë sytë. Dhe pse linjat e saj nuk janë perfekte, me kokën e ngritur lart dhe duart e vendosur lehtë në ...

Read More »