Home / Kryeartikull (page 14)

Kryeartikull

Rifabrikohet ideja për koalicione

  Nga Aleksandër Çipa Një lajm ilarizues dhe pse jo edhe shantazhues, qarkulloi gjatë 10-ditëshit të fundit në një pjesë të mediave dhe rrjeteve sociale të vendit. Ai bënte fjalë për një takim të kryetarit të LSI-së, kryetarit të Parlamentit, Ilir ...

Read More »

Reforma, si brendi e re poshtërsie

Nga Aleksandër Çipa Reforma në drejtësi është thjesht një alibi dhe, sipas të gjitha mundësive, një projekt për kohë të pacaktuar poshtërsish. Reformën nuk mund ta realizojnë grupet apo protagonistët në konflikt interesi. Udhëheqësia politike e këtij vendi që gjatë ...

Read More »

Rama dhe marrëdhëniet e tij me mediat

Nga Monika Shoshori Stafa Nëse ne arrijmë të kuptojmë mekanizmin e çlirimit të mendjes së turmës, a nuk është e mundur pa dijeninë e tyre të kontrollosh dhe të rreshtosh masën e popullit, sipas vullnetit tonë? Praktika e fundit e ...

Read More »

Venecia, gondola juridike e Shqipërisë

Nga Arben Manaj Qyteti i përbotshëm, ku prodhohen maskat, nuk do duhet të dërgojë në Shqipëri këtë produkt. Tirana ka nevojë për gondola juridike për t’u vetëshpëtuar. Kriza e fundit për reformën në drejtësi, po dëshmon se Shqipëria ka hyrë ...

Read More »

Ku ta gjej lirinë në vendin tim?

Zamira Çavo – Ne jemi skllevër. Na trajtojnë si skllevër. 25 vite më parë, kur kërkuam lirinë duke përmbysur diktaturën, ishim të ngazëllyer që “fituam lirinë”. Por që këtu u gabuam. Liria mbeti një iluzion, mbeti një fjalë e bukur ...

Read More »

Naiviteti politik i listës së ambasadorit Lu

Nga Aleksandër Çipa Avokati i njohur, Spartak Ngjela, ndoshta më oratori në këtë me nder skenë politike të Shqipërisë së sotme, këto ditë lëshoi një kërkesë publike drejtuar ambasadorit amerikan në Tiranë, Shkëlqesisë së Tij, zotit Donald Lu. Në statusin e ...

Read More »

Gostia e Ramës si ajo e Ali Pashës!

Nga Arben Manaj  Ndoshta ngaqë jetoj në Londër për mbi dy dekada dhe më është vrarë veshi disi me humorin dhe sarkazmën angleze, nuk m’u duk hiçfare humor, ajo që u shqiptua në gostinë-replika të dytë kryeministrore alla amerikane, ku ...

Read More »