Home / Kryeartikull (page 21)

Kryeartikull

Do zgjasë bashkëjetesa e të ndarëve

Nga Aleksandër  Çipa Ndryshimet në kabinetin qeveritar nuk janë thjesht një problem refuzimi apo kërkese mes Ilir Metës dhe Edi Ramës. Kjo është një çështje e rëndësishme për të nesërmen vijuese të qeverisjes mes dy krerëve të fuqishëm të së ...

Read More »

PS-LSI dhe sëpata e autokratit

Në vitin 1991, në një nga librat e tij, Noam Chomsky, filozofi dhe komentatori  famshëm politik amerikan, është përpjekur të argumentojë rrezikshmërinë shumë më të madhe të autokratizmit krahasuar me korrupsionin. Shkruante se SHBA ishin pjekur për një lider fashist ...

Read More »

A mund të mposhtet varfëria?

Organizata e Kombeve të Bashkuara, në vendimet që mori në takimin e Asamblesë së saj të fundit në Nju Jork, ndër të tjera u zotua se deri në vitin 2030 nuk do të ketë më varfëri ekstreme. Kjo mund të ...

Read More »

Ligji, VIP-at dhe Policia

Nga Mustafa Nano Ka qarkulluar ditët e fundit në të gjitha website-t e rrjetet sociale një video, në të cilën duken fytyrat e dy policëve që kanë ndaluar një makinë dhe dëgjohet një bisedë e bërë mes këtyre policëve dhe ...

Read More »