Home / Kryeartikull (page 28)

Kryeartikull

Venecia, gondola juridike e Shqipërisë

Nga Arben Manaj Qyteti i përbotshëm, ku prodhohen maskat, nuk do duhet të dërgojë në Shqipëri këtë produkt. Tirana ka nevojë për gondola juridike për t’u vetëshpëtuar. Kriza e fundit për reformën në drejtësi, po dëshmon se Shqipëria ka hyrë ...

Read More »

Ku ta gjej lirinë në vendin tim?

Zamira Çavo – Ne jemi skllevër. Na trajtojnë si skllevër. 25 vite më parë, kur kërkuam lirinë duke përmbysur diktaturën, ishim të ngazëllyer që “fituam lirinë”. Por që këtu u gabuam. Liria mbeti një iluzion, mbeti një fjalë e bukur ...

Read More »

Naiviteti politik i listës së ambasadorit Lu

Nga Aleksandër Çipa Avokati i njohur, Spartak Ngjela, ndoshta më oratori në këtë me nder skenë politike të Shqipërisë së sotme, këto ditë lëshoi një kërkesë publike drejtuar ambasadorit amerikan në Tiranë, Shkëlqesisë së Tij, zotit Donald Lu. Në statusin e ...

Read More »

Gostia e Ramës si ajo e Ali Pashës!

Nga Arben Manaj  Ndoshta ngaqë jetoj në Londër për mbi dy dekada dhe më është vrarë veshi disi me humorin dhe sarkazmën angleze, nuk m’u duk hiçfare humor, ajo që u shqiptua në gostinë-replika të dytë kryeministrore alla amerikane, ku ...

Read More »

Përtej një dekorate të anatemuar

Nga Ndue Dedaj Edhe kësaj here ka ndodhur si gjithnjë tek ne, është gjetur një pretekst dhe ka plasur sherri politik e publik. Nga mëngjesi në darkë. Nga kafenetë e mëhallëve të larme te Parlamenti laraman. I madh e i ...

Read More »

Getozimi i Kosovës vazhdon

Bashkimi Evropian edhe një herë e ka ndëshkuar Kosovën me “kartonin e kuq”, duke e lënë shtetin e fundit në rajon pa liberalizim të vizave. Duke i futur në “karantinë” rreth 1.8 milion banorë Kosova ka mbetur në geto, ndërsa ...

Read More »

Po me politikanët e korruptuar, kur..?

Nga Arben Manaj Që amerikanët dhe BE-ja janë pas reformës për drejtësi, është ndoshta dhurata më e bukur për festat e fundvitit për shqiptarët. Por, që këta gjyqtarë dhe prokurorë të korruptuar, aq sa janë, të mbështesin këtë reformë, është ...

Read More »