Home / Kryeartikull (page 30)

Kryeartikull

Pse Berisha nxiton të largojë Metën

ANDREA STEFANI Thelbi i kërkesës së PD-së për dorëheqjen e Ilir Metës nga posti i Kryetarit të Kuvendit, është pretendimi se prokuroria nuk mund ta bëjë hetimin për akuzat e Tom Doshit për sa kohë që ndodhet nën kërcënimin e ...

Read More »

Demokracia ka hapin e një kërmilli

Klodian Muço Shumë kohë më parë çmimi “Nobel” në fizikë për studimet mbi mekanikën-kuantike Max Born, shkoi te një mik i veti, një fizikan, që kishte shtëpinë në një fshat. Born vërejti se miku i vet mbas derës kishte varur një ...

Read More »

Ç’do të ndodhë sot me Tom Doshin?

Që prej shpërthimit të deputetit të Shkodrës kundër kryeministrit Rama lajmet për këtë ngjarje kanë qenë të pafundme. Si gjithnjë telenovela të tilla brenda kampit rozë ngjallin kërshëri tek spektatorët. Por ajo që mund të vihet re me çudi është ...

Read More »

Dosjet dhe “ndarja nga e kaluara”

FATOS BAXHAKU Në kalendarin e debateve në Kuvend do të bëjë pjesë në tre muajt e ardhshëm edhe një diskutim, eventualisht një miratim, i njërit prej dy projektligjeve që janë paraqitur në lidhje me të famshmen, të shumëpriturën, të shumëdiskutuarën ...

Read More »

Jepmë pushtet të më njohësh!

BAJRAM PEÇI I kemi njohur prej kohësh, përgjithësisht barkmëdhenj hijerëndë, të majmur, me gushë të rënë nën peshën e dhjamit dhe fytyrë që shndrit nga shkëlqimi i bulëzave të djersës së lyrosur; të pandarë si prani nga familjet e jetët ...

Read More »

Edhe në pyllin e policisë ka derra!

ARBEN MANAJ Ekseset e regjistruara nga qytetarët-gazetarë si në Korçë, kanë një vlerë universale për të faktuar problemet e trashëguara në mentalitet në radhët e Policisë së Shqipërisë, si dhe për të shërbyer si shkak për të korrigjuar dhe për ...

Read More »

Cili do ta fitojë Bashkinë e Tiranës?

ZAMIRA ÇAVO Në kohët e sotme, kryeqytetet e shteteve kanë marrë një rol të jashtëzakonshëm. Sfidat e kryeqyteteve janë sfida të këtij shekulli. Ndaj dhe “lufta” politike për të fituar drejtimin e këtyre metropoleve është luftë mes “titanëve” të mendimit ...

Read More »