Home / Kryeartikull (page 40)

Kryeartikull

Pas skandalit në Bankën e Shqipërisë

Moszbatimi si duhet i legjislacionit dhe mangësitë në rekrutimin e personelit, janë sipas ekspertëve shkaqet kryesore të situatës së krijuar në Bankën e Shqipërisë. Skandali në Bankën e Shqipërisë me vjedhjen e të paktën 713 milion lekëve nga thesari i ...

Read More »

Ka rënë modeli, jo guvernatori

SKËNDER MINXHOZI Kaluan vetëm pak orë dhe për ish-guvernatorin Adrian Fullani ka nisur të flitet në kohën e shkuar. Pardje, Këshilli Mbikëqyrës votoi shkarkimin e tij, kurse krerët e lartë të institucioneve nisën konsultimet për të projektuar atë që mund ...

Read More »

Guvernatori rojë i “gropës”

ALEKSANDËR ÇIPA Tronditje shkaktoi në opinionin publik dhe sidomos në institucionet qeverisëse zbulimi i vonuar i vjedhjes nga brenda në Bankën e Shqipërisë. Drithërimë dhe alarm edhe më të dallueshëm ndër qytetarë, pasoi vjedhja prej një arkëtari me ndihmën e ...

Read More »

Jo vetëm opozitë refuzimi

ALEKSANDËR ÇIPA Brendia dhe sjellja e opozitës politike në Shqipërinë e sotme është më shumë se kurrë një nevojë për vendin, por më së shumti për të ardhmen e demokracisë dhe lirive themelore të republikës. Opozita aktuale ka disa probleme ...

Read More »

Cilat janë ofertat zoti President?!

Skënder Minxhozi Një ndër fenomenet më konstante të këtij viti të parë të qeverisjes së majtë ka qenë dalja në një panel të përbashkët kundërshtues, e kreut të shtetit me opozitën zyrtare të vendit. PD-ja dhe Nishani kanë bërë bllok ...

Read More »

Pokeri i BE-së për postet e larta

Ditët e fundit Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, i cili po largohet nga detyra, u përpoq në biseda telefonike me kryeministrat e vendeve të BE-së që të bëjë gati paketën e personelit për Samitin Special. Zyrtarisht, ...

Read More »