Home / Kryeartikull (page 41)

Kryeartikull

Marrëveshja që komandon votën e sovranit

ALEKSANDËR ÇIPA Mënyra se si po raportohet marrëveshja në proces Rama-Meta, për përcaktimin dhe ndarjen e kandidatëve për kryetarë në 61 bashkitë e reja, lë shumë vend për diskutime dhe komente. Sikundër përjashton ende një analizë të thellë dhe vlerësuese ...

Read More »

Klimë e kontaminuar

ALEXANDER KUDASCHEFF Qëkurse ka marrë postin Kryeministri i ri grek, Cipras, Bashkimi Europian nuk po gjen më qetësi. Një kthim ky në kohët që besohej se i përkisnin një të shkuare të largët Klima politike në BE është e kontaminuar. ...

Read More »

Dita si dëshmitarë e të akuzuarve

ALEKSANDËR ÇIPA  Ka ngjarë diçka historike, por pa brendi të madhe ndryshimi, në historinë e Prokurorisë shqiptare me politikanët e vendit. Ka ndodhur ajo që për 25 vjet është përmendur dhe stërpërmendur si një tabu e patejkalueshme. Burrat e shtetit ...

Read More »

Pse Berisha nxiton të largojë Metën

ANDREA STEFANI Thelbi i kërkesës së PD-së për dorëheqjen e Ilir Metës nga posti i Kryetarit të Kuvendit, është pretendimi se prokuroria nuk mund ta bëjë hetimin për akuzat e Tom Doshit për sa kohë që ndodhet nën kërcënimin e ...

Read More »

Demokracia ka hapin e një kërmilli

Klodian Muço Shumë kohë më parë çmimi “Nobel” në fizikë për studimet mbi mekanikën-kuantike Max Born, shkoi te një mik i veti, një fizikan, që kishte shtëpinë në një fshat. Born vërejti se miku i vet mbas derës kishte varur një ...

Read More »

Ç’do të ndodhë sot me Tom Doshin?

Që prej shpërthimit të deputetit të Shkodrës kundër kryeministrit Rama lajmet për këtë ngjarje kanë qenë të pafundme. Si gjithnjë telenovela të tilla brenda kampit rozë ngjallin kërshëri tek spektatorët. Por ajo që mund të vihet re me çudi është ...

Read More »